Wiadomo, kogo Rosja wysłała do Wenezueli. W samolotach byli komandosi i informatycy

Rosyjskie media niezależne powołując się na agencję Reuter podają, że Moskwa wysłała do Wenezueli komandosów i informatyków. Samoloty z Rosjanami wylądowały w weekend w Caracas.
Zobacz wideo

Wcześniej wenezuelski opozycjonista tymczasowo sprawujący urząd prezydenta Juan Guaido oświadczył, że obecność rosyjskich żołnierzy w Wenezueli jest sprzeczna z konstytucją jego kraju. Zaprzeczyło temu rosyjskie MSZ, którego rzeczniczka Marija Zacharowa stwierdziła, że Moskwę i Caracas wiąże umowa o współpracy wojskowej.

Około 100 rosyjskich żołnierzy przyleciało do Wenezueli już kilka dni temu. Według Ministerstwa Obrony Rosji, będą oni prowadzić szkolenia i treningi związane z jednym z rosyjsko-wenezuelskich kontraktów zbrojeniowych. Jak ujawnili dziennikarze agencji Reutera, w oddziale który wylądował w Caracas są specjaliści od bezpieczeństwa cybernetycznego i komandosi sił specjalnych.

Część rosyjskich ekspertów niezależnych uważa, że Moskwa systematycznie zwiększa swoją obecność wojskową w Wenezueli tak, jak to wcześniej robiła w Syrii, aby w konsekwencji wesprzeć zbrojnie reżim niechcianego prezydenta Nicolasa Maduro, podobnie jak wspiera syryjską dyktaturę Baszara al-Asada.

Zobacz wideo
Więcej o: