Dziennikarki watykańskiego pisma zwalniają się. Piszą do Franciszka o blokowaniu niezależności

Kobieca redakcja magazynu "Kobiety Kościół Świat", będącego dodatkiem watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano", zrezygnowała z pracy. Szefowa dodatku w liście do papieża Franciszka wyjaśniła, że powodem były działania nowego redaktora naczelnego. Ten odpiera zarzuty.
Zobacz wideo

Jedenaście dziennikarek tworzących magazyn "Kobiety Kościół Świat", dodatek do watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano", zrezygnowało z pracy - informuje agencja Reuters.

"Kobiety Kościół Świat" w swoich tekstach poruszał m.in. kwestie molestowania zakonnic przez księży, opisywał również przypadki bezpłatnego usługiwania biskupom przez zakonnice.

Jak napisała w liście do papieża Franciszka twórczyni magazynu Lucetta Scaraffia, nowy redaktor naczelny dziennika "L'Osservatore Romano" próbował ograniczać działalność dziennikarek jedynie do milczenia, blokować niezależność i poddawać "bezpośredniej męskiej kontroli". 

Redaktor naczelny zaprzecza oskarżeniom

Andrea Monda, który trzy miesiące temu został redaktorem naczelnym "L'Osservatore Romano", zaprzeczył oskarżeniom. W oświadczeniu podkreślił, że zagwarantował dziennikarkom "taką samą całkowitą niezależność i wolność" magazynu, jaką dysponowały wcześniej. Dodał, że dzielił się jedynie sugestiami dotyczącymi pomysłów na teksty i bohaterów, którzy mieli być w nich opisywani.

Monda zapewnił, że dodatek "Women Church World" będzie się ukazywał nadal.

Zobacz wideo
Więcej o: