Parlament Europejski zdecydował o zniesieniu zmiany czasu. Kraje zdecydują, który czas przyjmą

Parlament Europejski zagłosował za zniesieniem zmiany czasu w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ostatnie przestawienie wskazówek w zegarkach ma nastąpić w 2021 roku.
Zobacz wideo

Parlament Europejski zatwierdził przepisy, które mają znieść w państwach Unii Europejskich obowiązek przestawiania zegarków zgodnie z czasem letnim i zimowym. Za zniesieniem zmiany czasu opowiedziało się 410 europosłów, przeciwnych było 192 polityków, a 51 wstrzymało się od głosu. Teraz rozpoczną się negocjacje w tej sprawie.

Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany czasu. Ostatni raz przestawimy zegarki w 2021 roku

Europosłowie liczą, że rozmowy między Parlamentem, Komisją i Radą będą przebiegały szybko, dzięki czemu przepisy zostaną zatwierdzone jeszcze w kwietniu tego roku. Dla Polski i innych krajów Unii Europejskiej oznacza to, że po raz ostatni zmienimy czas w 2021 roku. Przyjętym przez Parlament projektem ustawy znoszącej zmianę czasu na terenie Unii zajmie się teraz Rada Unii Europejskiej.

Każdy z krajów ma zadecydować, czy wdroży na terenie swojego państwa czas letni czy zimowy. Państwa chcące pozostać przy czasie letnim ostatni raz zmienią zegarki w marcu 2021 roku, a przy czasie zimowym w październiku 2021 roku. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że rządy państw się porozumieją na tyle, żeby w Europie nie powstało zbyt wiele stref czasowych. 

Projektem zniesienia zmiany czasu zajęła się Komisja Europejska w 2018 roku - wtedy też przeprowadzono konsultacje społeczne, w którym udział mogli wziąć wszyscy obywatele Unii Europejskiej. Aż 84 procent osób, które wzięły udział w internetowym głosowaniu, opowiedziało się za zaprzestaniem przestawiania zegarków.

Więcej o: