Finlandia. Próba ataku na szefa MSZ Timo Soiniego. Napastnikiem "Żołnierz Odyna"

Podczas niedzielnego spotkania przedwyborczego doszło do próby ataku na ministra spraw zagranicznych Finlandii Timo Soiniego. Napastnik został obezwładniony przez ochronę.
Zobacz wideo

Jak podaje portal yle.fi do ataku doszło w mieście Vantaa znajdującym się około 30 kilometrów na północ od Helsinek. Napastnik, który w niedzielę zaatakował szefa MSZ Finlandii ubrany był w bluzę z motywem antyimigranckiej grupy.

Próba ataku na szefa MSZ Finlandii Timo Soiniego - napastnikiem "Żołnierz Odyna" 

Żołnierzami Odyna nazywają się obywatele Norwegii, Finlandii i Szwecji, którzy podczas ochotniczych patroli "chronią obywateli przed agresywnymi uchodźcami". Grupa ta sprzeciwia się globalizacji, imigracji i islamizacji Europy. Napastnik, który miał bluzę z logo tej grupy, zachowywał się agresywnie i próbował zbliżyć się do ministra - mężczyznę zatrzymali ochroniarze, a następnie został aresztowany przez policję. Motywy ataku na razie nie są znane.

Minister spraw zagranicznych Finlandii Soini na swoim blogu napisał: "Dziś zmierzyłem się z nieprzyjemnym incydentem, który został bardzo szybko zażegnany. Obecnie sprawą zajmują się lokalne władze policji. Oni wiedzą jak sobie poradzić z tą sytuacją. Dziękuję też ochroniarzom za ich dobrą pracę". Szef MSZ Finlandii przebywał w mieście na spotkaniu przedwyborczym. Soini należy do centroprawicowej partii Błękitna Reforma. Wcześniej przez 20 lat kierował eurosceptyczną i antyimigrancką partią Finowie.

Więcej o: