Izrael. Rumunia jako pierwszy europejski kraj chce przeniesienia ambasady do Jerozolimy

Rumunia, Honduras, Brazylia i Republika Zielonego Przylądka chcą przeniesienia ambasad swoich państw z Tel Awiwu do Jerozolimy. Tym samym Rumunia stanie się pierwszym europejskim krajem, który przeniesie ambasadę do tego miasta.
Zobacz wideo

Premier Rumunii Viorica Dancila zapowiedziała na konferencji Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych (AIPAC) w Waszyngtonie przeniesienie ambasady Rumunii z Tel Awiwu do Jerozolimy. Zmianę lokalizacji ambasad zapowiedzieli też prezydent Hondurasu Juan Orlando Hernandez i prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. Obecnie w Jerozolimie swoje ambasady mają Stany Zjednoczone oraz Gwatemala.

Izrael. Premier Rumunii zapowiedziała przeniesienie ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy

Jak podaje euronews.com Viorica Dancila podczas konferencji powiedziała: - Ja jako premier Rumunii i rządu, którym kieruję, mam przyjemność ogłosić, że przeniesiemy naszą ambasadę do Jerozolimy, stolicy Izraela.

Rumunia będzie więc pierwszym europejskim krajem, który zdecyduje się przenieść siedzibę ambasady z Tel Awiwu.

Decyzja ta zapada w momencie, kiedy Unia Europejska oskarża Rumunię o wycofywanie się z reform mających na celu zniesienie korupcji. Na razie na słowa premier Rumunii nie zareagowali unijna szefowa dyplomacji Federica Mogherini ani prezydent tego kraju Klaus Iohannis, którzy sprzeciwiali się przeniesieniu europejskich ambasad do Jerozolimy.

W grudniu 2017 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Od maja 2018 roku ambasada tego kraju znajduje się w Jerozolimie, a nie jak dotychczas w Tel Awiwie. Przeprowadzka placówki dyplomatycznej wywołała protesty i niezadowolenie wielu państw arabskich oraz Palestyny. 

Więcej o: