Włochy. Najstarsza Europejka skończyła 116 lat. Zdradziła swój sekret na długowieczność

20 marca świętowało całe miasteczko Poggio Imperiale w prowincji Foggia we Włoszech. Maria Giuseppa Robucci, najstarsza Włoszka i Europejka, zdmuchnęła 116 świeczek na urodzinowym torcie.
Zobacz wideo

Maria Giuseppa Robucci urodziła się 20 marca 1904 roku, w czasie rządów premiera Giovanniego Giolitti, przed obiema wojnami światowymi. Uważana jest za jedną z trzech najdłużej żyjących osób urodzonych we Włoszech, obok Emmy Morano i Giuseppiny Projetto. Jest także drugą najdłużej żyjącą osobą na świecie - tuż po Japonce Kane Tanaka, która urodziła się dwa miesiące wcześniej, w styczniu 1904 roku. 

Maria Giuseppa Robucci najstarszą Włoszką i Europejką. Skończyła 116 lat

Maria Giuseppa Robucci jest nie tylko najstarszą Europejką, ale także najstarszym żyjącym burmistrzem we Włoszech. W 2012 roku, gdy miała 109 lat, otrzymała tytuł honorowego burmistrza Poggio Imperiale, gdzie spędziła większość swojego życia, pracując w miejscowym barze wraz ze swoim mężem, Nicolą Nargiso.

Maria Giuseppa Robucci jest wdową od wielu lat. Jej małżonek zmarł w 1982 roku. Ma piątkę dzieci, dwie córki oraz trzech synów, a także dziewięcioro wnuków i 16 prawnuków. Najstarsza żyjąca kobieta w Europie przyznaje, że zawsze była bardzo religijna i znała Ojca Pio, któremu jest bardzo oddana - pisze włoski portal In Meteo

W późnym wieku Robucci przeszła dwie poważne operacje. W 2014 roku operowano jej kość udową, z kolei trzy lata później przeszła operację piersi. Przez pewien czas musiała poruszać się na wózku inwalidzkim, jednak zawsze mogła liczyć na pomoc i oddanie swojej rodziny.

W czasie obchodów 116. urodzin najstarszej Włoszki przypomniano jej sekret dotyczący długowieczności. Pytana o to, co robić, aby żyć długo, podpowiedziała: prowadzić proste życie, jeść mało i zdrowo, nigdy nie palić papierosów. 

Więcej o: