Chile. Dwie góry lodowe oderwały się od lodowca Grey w Patagonii

W ciągu dwóch tygodniu z lodowca Grey w Chile oderwały się dwie wielkie góry lodowe. Według naukowców jest to znak globalnego ocieplenia i pogłębiających się zmian w klimacie.

Jak podaje AFP w ciągu dwóch tygodni z lodowca Grey znajdującego się na terenie chilijskiego parku narodowego Torres del Paine odłączyły się dwie góry lodowe. Jedna z nich, która oderwała się 20 lutego, ma powierzchnie 8,8 hektarów, co odpowiada wielkości sześciu boisk piłkarskich.

Dwie góry lodowe oderwały się od chilijskiego lodowca - mają powierzchnię kilku boisk piłkarskich

Druga góra odłączyła się od lodowca 7 marca i ma powierzchnię około 6 hektarów. Ricardo Jana z Chilijskiego Instytutu Antarktycznego przyznaje, że jest to pierwszy przypadek w historii, by dwie tak duże góry oderwały się od lodowca w tak krótkim czasie.

W wyniku odłączenia się gór, czoło lodowca cofnęło się o 500 metrów - czyli o ponad połowę więcej, niż zaobserwowano w ciągu ostatnich 10 lat. Ponadto z badań ONZ wynika, że zmniejszanie się powierzchni lodowców w Chile jest już normą: aż 95 procent z nich zmieniło swój rozmiar w ciągu ostatnich 30 lat.

Naukowcy podejrzewają, że przyczyną osłabienia ścian lodowca były duże opady deszczu i ciepłe lato, podczas którego temperatury nie spadały poniżej 31 stopni. Inną przyczyną może być podniesienie poziomu wody w rzece Paine znajdującej się na terenie parku, przed czym ostrzegało chilijskie Narodowe Biuro ds. Zagrożeń (Onemi - La Oficina Nacional de Emergencias).

Więcej o: