Francuskie działaczki katolickie: Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II

W jednym najbardziej wpływowych i opiniotwórczych dzienników we Francji, dwie katolickie działaczki wzywają do dekanonizacji Jana Pawła II, który był ich zdaniem "protektorem oprawców" oraz głosił opresyjną wobec kobiet "teologię ciała".
Zobacz wideo

Na łamach francuskiego dziennika „Le Monde” ukazał się tekst zatytułowany „Żądamy dekanonizacji Jana Pawła II”. Jego autorkami są publicystka i biblistka Anna Soupa oraz pisarka i redaktorka „Témoignage chrétien” Christine Pedotti, w Polsce znana jako współautorka "Rodzinnej encyklopedii katolickiej".

Katolickie działaczki odnoszą się w nim m.in. do wykorzystywania seksualnego zakonnic przez osoby duchowne. Winą za ten proceder obarczają Jan Pawła II, który zdaniem autorek był "protektorem oprawców w imię racji Kościoła" oraz w swoim nauczaniu o "teologii ciała" kultywował opresyjny ideał kobiety. "Nadużyciem wobec kobiet jest ta idealizacja, to oszustwo, które maskuje niezliczone dyskryminacje, jakim poddane są kobiety w ich Kościele" - przekonują kobiety w artykule.

Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II, protektora oprawców w imię «racji Kościoła« oraz głównego architekta ideologicznej konstrukcji «kobiety«, a także zakazu nauczania, propagowania oraz publikowania «teologii ciała«, którą głosił on podczas swych katechez środowych.

- wzywają działaczki.

Nadchodzi "dewojtylizacja" Kościoła?

Dotychczas żaden święty nie został nigdy dekanonizowany. Dekanonizacja nie wydaje się prawdopodobna, ale sam jej postulat jest znaczącym wydarzeniem.

Tymczasem przed "dewojtylizacją" przestrzegał wcześniej dziennikarz katolicki Tomasz Terlikowski, który twierdzi, że papież Franciszek świadomie pomija kluczowe elementy nauczania polskiego papieża na temat relatywizmu, małżeństwa i rodziny.

"Zaczęło się od tego, że przed dwoma synodami na temat małżeństwa i rodziny kluczowi współpracownicy papieża Franciszka wyrażali opinię, że nauczanie papieża Polaka na temat małżeństwa i rodziny (choć wyrasta ono z całej Tradycji Kościoła) przestało być aktualne" - pisał Terlikowski na łamach Tygodnika TVP.
 

Więcej o: