Pierwsze weto Donalda Trumpa. Nie zgodził się na zakończenie stanu wyjątkowego na granicy

Prezydent Donald Trump zgłosił weto do decyzji Kongresu o zakończeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Meksykiem. Prezydent ogłosił stan wyjątkowy na tych terenach 15 lutego. To pierwsze weto Trumpa.
Zobacz wideo

Stan wyjątkowy przy południowej granicy, został wprowadzony 15 lutego. Donald Trump chce dzięki niemu otrzymać możliwość korzystania z funduszy federalnych na budowę muru, co było jego obietnicą wyborczą. Prawo pozwala na to w sytuacjach wyjątkowych. Chodzi o 6 miliardów dolarów.

Prezydent tłumaczył decyzję o wecie swoim obowiązkiem ochrony narodu. - Kongres przyjął niebezpieczną rezolucję, która po podpisaniu naraziłaby wielu Amerykanów na poważne niebezpieczeństwo - mówił.

W czwartek amerykański Senat opowiedział się za zakończeniem stanu wyjątkowego, wcześniej takie samo stanowisko zajęła Izba Reprezentantów, zdominowana przez Demokratów. Trump decyzję Kongresu, nazwał "lekkomyślną", a Demokratów oskarżył o działanie na szkodę bezpieczeństwa kraju.

Decyzja ta nie była zaskoczeniem. Tuż po wczorajszym głosowaniu w Senacie, Donald Trump zamieścił krótki wpis na Twitterze o treści "Weto!"

W Senacie, rezolucję o zakończeniu stanu wyjątkowego, poparło także 12 Republikanów. Pod koniec lutego zakończenie stanu wyjątkowego przegłosowała Izba Reprezentantów.

Więcej o: