Watykan. Mija sześć lat od momentu rozpoczęcia pontyfikatu papieża Franciszka

13 marca 2019 roku wypada szósta rocznica rozpoczęcia pontyfikatu przez papieża Franciszka. Argentyński duchowny Jorge Mario Bergoglio zastąpił na tym stanowisku Josepha Ratzingera, papieża Benedykta XVI.
Zobacz wideo

Wiadomość o tym, że decyzją Kolegium Kardynalskiego kolejnym papieżem został kardynał Jorge Mario Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires, ogłosił kardynał Jean-Louis Tauran, oznajmiając z loggii bazyliki św. Piotra: "Mamy papieża!". Nowego zwierzchnika Kościoła katolickiego przed Bazyliką Watykańską powitało około 100 tys. osób.

Watykan. Szósty rok pontyfikatu papieża Franciszka

Kardynał Jorge Mario Bergoglio został głową Stolicy Apostolskiej 13 marca 2013 r. w wyniku konklawe zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI. Został wybrany na papieża w drugim dniu konklawe, w piątym głosowaniu, zostając jednocześnie pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej. Biały dym, który tradycyjnie obwieszcza, że wybrano nowego papieża, pojawił się w Watykanie o godz. 19:06 czasu rzymskiego. Argentyński kardynał przybrał imię Franciszek. Wybór tego imienia wynikał z chęci chęcią zajęcia się problemami biednych i nędzarzy, podobnie jak robił to św. Franciszek z Asyżu. 

 

Inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka odbyła się 19 marca 2013 roku w Watykanie. W mszy św. inauguracyjnej wzięło udział ponad 130 delegacji państwowych, w tym delegacja z Polski, w skład której wchodzili m.in prezydent Bronisław Komorowski, pierwsza dama Anna Komorowska, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Więcej o: