Trump po fiasku w Hanoi: Korea Północna z bronią atomową nie ma gospodarczej przyszłości

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ocenił, że Korea Północna nie ma przed sobą żadnej gospodarczej przyszłości, jeśli będzie dysponowała bronią atomową. W publicznym wystąpieniu nawiązał do szczytu z Kim Dzong Unem, który zakończył się fiaskiem.
Zobacz wideo

- Korea Północna ma niesamowitą, jasną przyszłość gospodarczą, jeśli zawrze porozumienie - powiedział amerykański prezydent podczas Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej w Oxon Hill w Maryland.

Donald Trump pod koniec lutego spotkał się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w Hanoi w Wietnamie. Rozmowy zakończyły się jednak fiaskiem. Nie osiągnięto porozumienia w sprawie harmonogramu denuklearyzacji, a obydwie delegacje przedstawiają odmienne przyczyny niepowodzenia rozmów. W wyniku tego szczyt skrócono.

Drugi szczyt Donald Trump - Kim Dzong Un

Rozmowy przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej w Wietnamie były uważnie obserwowane przez wielu azjatyckich polityków i ekspertów. Część z nich przyjechała do Hanoi. Po zakończeniu szczytu specjaliści apelowali, aby nie kończyć prób porozumienia z Pjongjangiem.

Spotkanie w Hanoi było drugim szczytem przywódców USA i Korei Północnej. Donald Trump i Kim Dzong Un po raz pierwszy spotkali się w czerwcu ubiegłego roku w Singapurze. Nie wiadomo na razie, czy i kiedy może dojść do kolejnych rozmów.

Więcej o: