Włochy. Mafijny boss odpowiedzialny za kokainową wojnę schwytany po 15 latach

Marco Di Lauro, szef jednego z klanów włoskiej camorry, był drugim na liście najgroźniejszych ukrywających się mafiosów. Szukano go na trzech kontynentach, a okazało się, że urywał się w Neapolu.
Zobacz wideo

Marco Di Lauro został zatrzymany w akcji Karabinierów w Neapolu. 38- letni gangster stał na czele jednego z najpotężniejszych klanów camorry, włoskiej organizacji mafijnej, wywodzącej się z regionu Kampania.

Jak ujawniła policja, w chwili aresztowania w prywatnym mieszkaniu w dzielnicy Chiaiano na przedmieściach Neapolu Di Lauro nie był uzbrojony i nie stawiał oporu. Ukrywał się przez blisko 15 lat. Poszukiwany był w Azji, Ameryce Południowej i w całej Europie. Tymczasem jego kryjówka znajdowała się zaledwie kilka kilometrów od "twierdzy" jego gangu, znajdującej się w dzielnicy Secondigliano

"Il Messaggero" opisuje, że Di Lauro unikał złapania m.in. przebierając się za kobietę zawsze, gdy zmieniał kryjówki, a w 2015 roku przeszedł operację plastyczną. W 2012 roku policja aresztowała w restauracji mężczyznę wyglądającego jak boss camorry, jednak mężczyzna wypierał się tego, a badania odcisków palców potwierdził, ze to zupełnie inna osoba.      

Kokainowa wojna klanów

Akcja policji z udziałem kilkuset uzbrojonych agentów była próbą położenia kresu krwawej wojnie klanów camorry o zyski z handlu kokainą. Klan Di Lauro wyszedł z tej wojny zwycięsko. Zginęło w niej kilkudziesięciu gangsterów i kilka przypadkowych osób.

Marco Di Lauro został zaocznie skazany na dożywocie za zastrzelenie przechodnia. Był drugim na liście najgroźniejszych ukrywających się mafiosów po szefie sycylijskiej cosa nostry Matteo Messinie Denaro, poszukiwanym od ponad ćwierć wieku.

Więcej o: