Konflikt Indie - Pakistan. Prośba o pomoc Chin, USA apeluje o zaprzestanie konfliktu

Konflikt między Indiami i Pakistanem staje się coraz bardziej napięty. W środę oba państwa poinformowały o zestrzeleniu nad swoim terytorium myśliwców oponenta. Pakistan poprosił Chiny o pomoc w mediacjach.
Zobacz wideo

Władze Pakistanu zwróciły się z prośbą do Chin o mediacje w obliczu
narastającego konfliktu z Indiami - poinformowało chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. O pomoc w mediacjach pomiędzy Pakistanem a Indiami miał prosić szef pakistańskiego MSZ Shah Mahhmood Qureshi, który we środę wieczorem rozmawiał ze swoim chińskim odpowiednikiem - ministrem Wang Yi.

Pakistan prosi o pomoc w mediacjach z Indiami. USA wyraża zaniepokojenie

Szef chińskiego MSZ wyraził nadzieję, że oba państwa zachowają wstrzemięźliwość i powstrzymają się od działań prowadzących do eskalacji konfliktu. Pekin apelował do władz w Islamabadzie i Nowym Delhi o podjęcie dialogu.  We środę, w czasie trójstronnego forum szefów dyplomacji Chin, Rosji i Indii w mieście Wuzhen w Chinach, szef chińskiego MSZ rozmawiał bezpośrednio z szefem MSZ Indii Sushma Swarajem.

O zachowanie spokoju i deeskalację konfliktu apelują także Stany Zjednoczone. "Potencjalne ryzyko związane z dalszymi działaniami wojskowymi każdej ze stron jest niedopuszczalnie wysokie dla obu krajów, ich sąsiadów i społeczności międzynarodowej. Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone rosnącymi napięciami między Indiami a Pakistanem i wzywają obie strony do podjęcia natychmiastowych kroków w celu złagodzenia sytuacji" - wypowiedź anonimowego przedstawiciela Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA cytuje agencja Reuters

Konflikt na linii Pakistan-Indie. Spór o Kaszmir staje się coraz gorętszy

Napięcie między Pakistanem a Indiami wzrasta od czasu ostrzelania przez indyjskie lotnictwo pozycji rebeliantów położonych w kontrolowanej przez Pakistan części Kaszmiru, po tym jak 14 lutego br. w części Kaszmiru kontrolowanego przez Indie doszło do zamachu bombowego, w którym zginęło co najmniej 40 indyjskich indyjskich żołnierzy jednostek paramilitarnych. We środę obydwa kraje poinformowały o zestrzeleniu nad swoim terytorium myśliwców należących do drugiego kraju. Pakistan zamknął nad swoim terytorium
przestrzeń powietrzną. Zamknięto też część lotnisk w Indiach.

Więcej o: