Trudna sytuacja na Nanga Parbat. Poszukiwani są dwaj himalaiści, rozpoczęto akcję ratunkową

Ambasador Włoch w Pakistanie, Stefano Pontecorvo poinformował za pośrednictwem Twittera, że akcja ratunkowa na Nanga Parbat już się rozpoczęła. Załoga helikoptera poszukuje dwóch himalaistów - Włocha Daniele Nardiego i Brytyjczyka Toma Ballarda.
Zobacz wideo

Ambasador Pontecorvo napisał także, że na pokładzie helikoptera znajduje się Ali Sadpara, który zdobył Nanga Parbat w 2016 roku wspólnie z Simone Moro i Alexem Txiconem. Byli to pierwsi himalaiści, który zdobyli ten szczyt zimą. Jak podaje portal Pakistan Mountains News poza Sadparą w akcji ratunkowej wezmą także udział pakistańscy wspinacze Imtiaz Hussain i Dilawar Hussain.

Rozpoczęła się akcja ratunkowa na Nanga Parbat 

Z informacji podanych przez Pakistan Mountains News widoczność na chwilę obecną jest dobra, a warunki pogodowe sprzyjają akcji poszukiwawczej. Wiadomo jednak, że  pogoda szybko może ulec zmianie. Od kilku dni dochodzi w tym regionie do gwałtownych załamań pogody, a w okolicach, w których najprawdopodobniej znajdują się himalaiści (6000 metrów), warunki pogodowe mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla ratowników.

Deniele Nardi i Tom Ballard 22 lutego wyruszyli do obozu czwartego na Nanga Parbat. Z himalaistami nie ma kontaktu od 24 lutego, gdy znajdowali się na wysokości 6300 metrów. Dla Włocha była to już piąta wyprawa na ten szczyt, wcześniejsze wyprawy przeprowadzał m.in. z Elisabeth Revol. Z kolei Ballard wspinał się głownie w Alpach - podczas jednego sezonu zimowego zdobył Matterhorn, Eiger, Grandes Jorasses i Petit Dru. Himalaiści chcieli zdobyć Nanaga Parbat wspinając się w stylu alpejskim (bez użycia butli z tlenem) po ścianie Diamir, po nowej linii biegnącej Żebrem Mummery’ego. 

Zobacz wideo
Więcej o: