Kardynał George Pell stracił wysokie stanowisko w Watykanie. Molestował dwóch 13-latków

Uznany za winnego molestowania dwóch 13-letnich chłopców kardynał George Pell stracił funkcję prefekta sekretariatu ds. gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Niewykluczone, że zostanie również wydalony ze stanu kapłańskiego.
Zobacz wideo

Rzecznik Watykanu Alessandor Gisotti poinformował, że sprawa 77-letniego australijskiego kardynała George'a Pella jest analizowana przez Kongregację Nauki Wiary. Kongregacja może wydalić duchownego ze stanu kapłańskiego. Jak podaje agencja Associated Press, istnieje prawdopodobieństwo, że właśnie tak się stanie.

Gisotti potwierdził także, że kard. George Pell utracił prestiżową funkcję prefekta sekretariatu ds. gospodarczych Stolicy Apostolskiej. W grudniu Franciszek usunął duchownego również z grona najbliższych doradców. Papież zakazał kardynałowi Pellowi publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi.

Kard. George Pell uznany za winnego molestowania dzieci

W pierwszej instancji w sądzie stanu Victoria 12-osobowa ława przysięgłych jednogłośnie uznała, że George Pell molestował seksualnie dwóch 13-letnich chłopców, członków chóru katedry w Melbourne. Werdykt ławy przysięgłych był jednomyślny i został wydany po dwóch dniach narad. Decyzja zapadła w grudniu, ogłoszono ją jednak dopiero po dwóch miesiącach.

Zarzucane kardynałowi George'owi Pellowi czyny miały mieć miejsce w 1996 roku, kiedy został on arcybiskupem Melbourne. W 2003 roku, jako arcybiskup Sydney został kardynałem, w 2013 - członkiem Rady Kardynałów.

Pell zaprzecza stawianym zarzutom. Na decyzję sądu w sprawie kary duchowny czeka w areszcie w Melbourne.