Spotkanie ekspertw z Komisji Europejskiej i Polski ws. przekopu Mierzei. S wtpliwoci

W pitek w Brukseli dojdzie do spotkania ekspertw z Komisji Europejskiej i Polski w sprawie przekopu Mierzei Wilanej - ustalia nieoficjalnie korespondentka Polskiego Radia. Komisja ma wtpliwoci rodowiskowe, wadze w Warszawie podkrelaj, e inwestycja przebiega zgodnie z prawem.
Zobacz wideo

Komisja chce wyjaśnić, na razie na poziomie roboczym, wątpliwości dotyczące prowadzonych prac. - Nie przewidujemy kontrowersji - powiedział naszej brukselskiej korespondentce polski dyplomata. W niedawnym liście do Warszawy Komisja zadała szczegółowe pytania dotyczące między innymi wycinki drzew. Pytała też o szczegóły budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym - czy ma to być środek łagodzący czy kompensacyjny jak wcześniej argumentowały polskie władze. To ważne, bo od tego zależy uznanie, czy inwestycja ma istotny wpływ na środowisko czy też nie.

Kilka dni temu rzecznik Komisji przypomniał, że w grudniu Bruksela poprosiła o wstrzymanie prac do czasu wyjaśnienia wątpliwości. Władze w Warszawie przekonują, że nie ma podstaw do wstrzymania inwestycji.