Jacek Czaputowicz rozmawiał z sekretarzem stanu USA. Dziękował za reakcję ws. Izraela

Szef MSZ Jacek Czaputowicz rozmawiał z amerykańskim sekretarzem stanu Mike'em Pompeo. Podziękował za reakcję ambasador Georgette Mosbacher na słowa szefa izraelskiej dyplomacji pod adresem Polski. Strona amerykańska dziękowała natomiast za organizację szczytu bliskowschodniego w Warszawie.
Zobacz wideo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w czwartek szefowie dyplomacji Polski i USA podsumowali w rozmowie telefonicznej stan relacji polsko-amerykańskich i wielostronnych. Jak podał w komunikacie polski MSZ, amerykański sekretarz stanu podziękował polskiej stronie za "doskonałą współpracę w przygotowaniu merytorycznym i organizacyjnym" konferencji bliskowschodniej. 

Czaputowicz rozmawiał z Pompeo. Podziękował za reakcję Mosbacher

Tematem rozmowy był także konflikt dyplomatyczny na linii Polska-Izrael. Jacek Czaputowicz podziękował Mike'owi Pompeo za reakcję Georgette Mosbacher na słowa szefa izraelskiej dyplomacji pod adresem Polski. Ambasador USA w Polsce stwierdziła, że izraelski szef dyplomacji Israel Kac powinien przeprosić za słowa, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Z kolei w czwartek Israel Kac oświadczył, że nie przeprosi polskiej strony i podtrzymał swoje stanowisko dotyczące "współpracy Polaków z nazistami przy Holokauście".  

W trakcie rozmowy Czaputowicz i Pompeo omówili też kwestie związane z realizacją ustaleń konferencji w ramach tzw. Procesu Warszawskiego - w tym perspektywę powołania grup roboczych zajmujących się tematami wskazanymi podczas spotkania. 

MSZ poinformowało także, że obaj ministrowie "wyrazili satysfakcję z intensywności współpracy" w sprawie wzmocnienia "obecności amerykańskiej w Polsce". Pompeo potwierdził, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone przedstawią Polsce konkretne propozycje dotyczące obecności wojsk USA na terenie naszego kraju.Więcej o: