Oscary 2019. "Roma" z nagrodą za najlepszy film nieanglojęzyczny

Dziś, podczas 91. gali, wręczono Oscary 2019 laureatom 24 kategorii. Najlepszym filmem nieanglojęzycznym została produkcja "Roma".

Oscary w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny przyznawane są od 1947 roku. Filmy wybierane są przez komisję każdego kraju, który chce wziąć udział w oscarowej rywalizacji. Po wybraniu jednego filmu, jego propozycja wysyłana jest do Akademii Filmowej, gdzie trafiają na tzw. długą listę. Od 1956 roku oficjalna oscarowa nominacja przyznawana jest tylko pięciu filmom. Pierwszym filmem nagrodzonym w tej kategorii były "Dzieci ulicy". Podczas zeszłorocznej gali najlepszym filmem nieanglojęzycznym okazał się film "Fantastyczna kobieta" w reżyserii Sebastiana Lelio. 

Oscary 2019. Akademia Filmowa przyznała nagrodę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny dla produkcji "Roma".

Filmy nominowane podczas 91. gali wręczenia Oscarów w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny:

Film "Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał nominację w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Polski reżyser jest już laureatem Oscara w tej kategorii - w 2013 roku otrzymał statuetkę za film "Ida".

Film "Złodziejaszki" opowiada historię trzypokoleniowej, ubogiej japońskiej rodziny. Reżyserem nominowanego do Oscarów filmu jest Hirokazu Koreeda. "Złodziejaszki" zostały nagrodzone Złotą Palmą dla najlepszego filmu na festiwalu w Cannes.

"Roma" wyreżyserowana została przez Alfonso Cuarona. Film nominowany jest w kliku kategoriach, w tym za najlepszy film nieanglojęzyczny.

"Werk ohne Autor" to kolejna produkcja nominowana w kategorii dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Reżyserem filmu jest Florian Henckel von Donnersmarck, dla którego jest to pierwsza oscarowa nominacja.   

Film "Kafarnaum" w reżyserii Nadine Labaki także wyróżniony został nominacją dla najlepszej nieanglojęzycznej produkcji. Głównym bohaterem "Kafarnaum" jest mieszkający w slumsach Zejn, który pozywa swoich rodziców za to, że go urodzili. W filmie przedstawione zostają losy dzieci żyjących w ubóstwie na przedmieściach Bejrutu.

Nagrodę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny otrzymał film "Roma"

Zobacz wideo
Więcej o: