Oscary 2019. "Czarna Pantera" z nagrodą w kategorii najlepsze kostiumy

Podczas 91. gali wręczenia Oscarów 2019 przyznano m.in. nagrodę za najlepszy kostium. Statuetkę otrzymała Ruth E. Carter za film "Czarna Pantera".

Oscar za najlepsze kostiumy przyznawany jest przez Akademię Filmową od 1948 roku. W latach 1940-1966 nagroda została podzielona na przyznawaną za kostiumy w filmach czarno-białych i kolorowych. Kandydatem jest tylko główny kostiumograf zatrudniony przy produkcji filmu. Do tej pory najwięcej Oscarów (8) w tej kategorii otrzymała Edith Head, która ma na swoim koncie też najwięcej nominacji (35). W zeszłym roku Mark Bridges otrzymał Oscara za najlepsze kostiumy do filmu "Nić widmo". W tym roku nominowane w tej kategorii są same kobiety.

Oscary 2019. Akademia Filmowa przyznała nagrodę w kategorii najlepsze kostiumy dla Ruth E. Carter za film "Czarna Pantera"

Nominowane podczas 91. gali wręczenia Oscarów w kategorii najlepsze kostiumy:

Mary Zophres otrzymała nominację za najlepsze kostiumy do filmu "Ballada o Busterze Scruggsie". Jest to już jej trzecia nominacja w tej kategorii. Wcześniej Mary Zophres miała szansę na Oscara za kostiumy do filmu "La La Land" i "Prawdziwe męstwo".

Ruth E. Carter została wyróżniona nominacją za efekty do filmu "Czarna Pantera". Wcześniej nominowana była też w tej kategorii za filmy "Amistad" i "Malcolm X".

Alexandra Byrne otrzymała nominację za najlepsze kostiumy do filmu "Maria, królowa Szkotów ". Byrne ma na swoim koncie Oscara za kostiumy do filmu "Elizabeth: Złoty wiek". Tegoroczna nominacja jest dla niej już piątym wyróżnieniem w tej kategorii.

Sandy Powell otrzymała za to aż dwie nominację: za kostiumy do filmu "Faworyta" i "Mary Poppins powraca". Kostiumografka była nominowana w tej kategorii aż 11 razy. Ma też trzy Oscary za kostiumy do filmów: "Wiktoria", "Aviator" i "Zakochany Szekspir".

Nagrodę w kategorii najlepsze kostiumy otrzymała Ruth E. Carter za film "Czarna Pantera"
 

Więcej o: