Watykan: Ruszyła konferencja poświęcona walce z pedofilią. "Ofiary domagają się sprawiedliwości"

W Watykanie ruszyła konferencja z udziałem przewodniczących ponad stu episkopatów poświęcone walce z pedofilią w Kościele. Papież Franciszek podkreślił, że wierni oczekują w tej sprawie konkretnych działań.
Zobacz wideo

W spotkaniu poświęconym ochronie nieletnich w Kościele udział bierze 190 osób, w tym przewodniczący 113 episkopatów i 22 zgromadzeń zakonnych.

Franciszek: Ofiary domagają się sprawiedliwości

Rozpoczynając konferencję, papież Franciszek powiedział, że w obliczu  plagi nadużyć seksualnych popełnionych przez ludzi Kościoła wobec nieletnich, trzeba się wsłuchać w głos Ducha Świętego i ofiar, które domagają się sprawiedliwości.

 Spoczywa na nas ciężar odpowiedzialności, która zobowiązuje nas do szczerej i pogłębionej dyskusji o tym jak stawić czoło temu złu w Kościele i w świecie.

Po wystąpieniu Franciszka uczestnicy konferencji wysłuchali świadectw ofiar. Obrady będą trwały przez 3 dni. W niedzielę podsumuje je papież. Na czele polskiej delegacji stoi metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Poruszający gest papieża Franciszka

Przed rozpoczęciem konferencji do Watykanu przybyli posłanka partii Teraz Joanna Scheuring-Wielgus oraz Marek Lisiński, prezes fundacji "Nie lękajcie się". Przekazali oni papieżowi Franciszkowi raport o molestowaniu w polskim Kościele.

Gdy spotkanie dobiegło końca, Marek Lisiński został ucałowany w rękę przez papieża, a zdjęcia gestu obiegły internet i zostały uznane za symboliczne, bo prezes fundacji "Nie lękajcie się" sam jest ofiarą księdza pedofila. Wielokrotnie podkreślał, że w Kościele panuje zmowa milczenia, księża pedofile czują się bezkarni, a ich zbrodnie - systematycznie tuszowane, na czym najbardziej cierpią ofiary. 

Więcej o: