Oscary 2019. "Pierwszy człowiek" z nagrodą w kategorii najlepsze efekty specjalne

Dziś odbyła się 91. gala wręczenia Oscarów. Nagroda za najlepsze efekty specjalne została przyznana za film "Pierwszy człowiek".

W latach 1927-1977 nie przyznawano Oscarów za najlepsze efekty specjalne tylko za tzw. efekty „inżynieryjne”. W 1977 roku wprowadzono kategorię za najlepsze efekty specjalne: wtedy Oscar powędrował dla Johna Stearsa, Johna Dykstra, Richarda Edlunda, Granta McCune’a i Roberta Blalacka za film "Gwiezdne Wojny: Część IV - Nowa nadzieja". W 1988 roku po raz pierwszy za efekty specjalne nagrodzony Oscarem został film animowany "Kto wrobił królika Rogera". Efekty specjalne zostały docenione m.in. w takich filmach jak "Forrest Gump", "Park Jurajski", "Titanic", "Matrix" czy "Gladiator". W zeszłym roku Oscara w tej kategorii otrzymał film "Blade Runner 2049".

Oscary 2019. Akademia Filmowa przyznała nagrodę w kategorii najlepsze efekty specjalne dla Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles i J.D. Schwalm za film "Pierwszy człowiek"

Twórcy nominowani podczas 91. gali wręczenia Oscarów w kategorii najlepsze efekty specjalne:

Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl i Daniel Sudick otrzymali nominację za efekty specjalne do filmu "Avengers: Wojna bez granic".

Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan i Dominic Tuohy zostali wyróżnieni nominacją za efekty do filmu "Han Solo: Gwiezdne wojny - historie".

Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles i J.D. Schwalm otrzymali nominację dla najlepszych efektów specjalnych do filmu "Pierwszy człowiek".  

Christopher Lawrence, Mike Eames, Theo Jones i Chris Corbould za film "Krzysiu, gdzie jesteś?" otrzymali nominację do tegorocznych Oscarów w kategorii najlepsze efekty specjalne.

Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler i David Shirk otrzymali oscarową nominację za efekty specjalne do filmu "Player One".

Nagrodę w kategorii najlepsze efekty specjalne otrzymali Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles i J.D. Schwalm za film "Pierwszy człowiek"
 

Więcej o: