Amnesty International opisuje, jak działa reżim Maduro. Przeciwnicy są zabijani lub aresztowani

Attache wojskowy Wenezueli przy ONZ uznał Juana Guaido jako przywódcę państwa. W tym samym czasie Amnesty International opublikowało raport, w którym opisało, do czego posuwa się reżim Nicolasa Maduro w walce z politycznymi przeciwnikami.
Zobacz wideo

John Bolton, doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, przekazał na Twitterze, że pułkownik Pedro Chirinos, attache wojskowy Wenezueli przy ONZ uznał Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta.

Bolton informując o tym dopisał od siebie, że pułkownik Chirinos "wybrał demokrację dla Wenezuelczyków zamiast tyranii Maduro".

Nicolas Maduro, prezydent uznawany przez m.in. Rosję, nie chce oddać władzy po tym, jak lider opozycji Juan Guaido ogłosił się nową, tymczasową głową państwa.

Większość krajów członkowskich Unii Europejskiej uznała tę decyzję, zrobiły to także Stany Zjednoczone czy Kanada. W Europie z szeregu, w kwestii uznania Guaido lub poparcia go, wyłamały się Włochy, Grecja, Słowacja i Cypr.

Amnesty International: Przeciwnicy Maduro są zabijani

W tym samym czasie Amnesty International opublikowało raport o sytuacji w Wenezueli, który zatytułowano "Głód, kara i strach, formuły represji używane przez władzę Maduro". Wyliczono w nim, że między 21 a 25 stycznia (wtedy protesty przeciwko Maduro były najintensywniejsze) zginęło 41 osób, a 900 aresztowano.

Rząd Nicolasa Maduro próbuje wykorzystać strach i kary, aby wprowadzać odrażającą strategię kontroli społecznej przeciwko tym, którzy domagają się zmian

- oznajmiła dyrektor amerykańskiego oddziału Amnesty International Erika Guevara-Rosas.

Według wiedzy AI w Wenezueli dokonano aż sześciu pozasądowych egzekucji. Za każdym razem wyroki śmierci wydawano na osobach, które angażowały się w protesty.

Zobacz wideo
Więcej o: