USA. Aresztowano oficera, "zamierzał zamordować cywilów w skali rzadko spotykanej"

Oficer amerykańskiej straży przybrzeżnej został aresztowany pod zarzutem planowania ataku terrorystycznego. W jego domu w Maryland znaleziono 15 sztuk broni, ponad 1000 sztuk amunicji i narkotyki.
Zobacz wideo

Przypuszcza się, że oskarżony o planowanie zamachu terrorystycznego Christopher Paul Hasson inspirował się norweskim masowym mordercą Andersem Breivikiem.

USA. Aresztowanie oficera straży przybrzeżnej. Chciał zabić kilku Demokratów

Jak podaje BBC, samozwańczy biały nacjonalista sporządził listę celów, wśród których znaleźli się m.in. wpływowi politycy Partii Demokratycznej. "Pozwany zamierzał zamordować niewinnych cywilów w skali rzadko spotykanej w tym kraju" - powiedział prokurator okręgowy Robert Hur. Zdaniem prokuratury, Christopher Paul Hasson jest domorosłym terrorystą, nastawionym na popełnianie czynów niebezpiecznych dla ludzkiego życia, które miały wpłynąć na postępowanie amerykańskiego rządu.

Oskarżony o planowanie zamachu chciał "wyeliminować jak najwięcej ludzi"

Prokuratorzy powiedzieli, że w e-mailu z 2017 roku Hasson zastanawiał się nad tym, w jaki sposób wyeliminować jak najwięcej ludzi. "Marzę o sposobie zabicia prawie każdej osoby na Ziemi. Myślę, że zaraza byłaby najbardziej skuteczna, ale jak mogę zdobyć potrzebną hiszpańską grypę, botulizm, wąglika, nie jestem jeszcze pewien, ale coś znajdę" - napisał oficer oskarżony o planowanie ataku terrorystycznego.

Straż przybrzeżna USA potwierdziła, że jej oficer został aresztowany, ale nie podano dalszych szczegółów. 49-letni Christopher Paul Hasson mieszka na przedmieściach Silver Spring w stanie Maryland. 

***

Dziś w Poranku Gazeta.pl gościem będzie Jan Kanthak rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości. Zapraszamy o 8:30.

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Więcej o: