Władimir Putin ostrzega przed rakietami z USA w Europie. "Rosja nie pozostanie obojętna"

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiada, że nie pozostanie obojętny na ewentualne rozmieszczenie rakiet USA w Europie. Polityk zadeklarował to podczas orędzia do Zgromadzenia Federalnego Rosji.
Zobacz wideo

Władimir Putin przyznał, że rozmieszczenie przez Stany Zjednoczone pocisków rakietowych w Europie, będzie skutkowało poważnymi decyzjami ze strony Rosji.

Polityka obronna według Władimira Putina. Rosja odpowie na rozmieszczenie rakiet przez USA w Europie

Jak podaje IAR prezydent oznajmił, że: „Rosja będzie zmuszona stworzyć i rozlokować takie rodzaje uzbrojenia, które mogą zostać wykorzystane nie tylko w stosunku do tych terenów, z których będzie pochodziło bezpośrednie zagrożenie, ale także wobec tych, gdzie znajdują się centra podejmowania decyzji o użyciu zagrażających nam kompleksów rakietowych”. Władimir Putin zadeklarował też, że to nie Rosja podejmie pierwsze próby ulokowania rakiet na terenie Europy - ich decyzja będzie jedynie reakcją na ewentualne działania USA.

Prezydent Rosji Władymir Putin ostrzega USAPrezydent Rosji Władymir Putin ostrzega USA Alexei Nikolsky / AP

Rosja pracuje nad rakietami średniego i pośredniego zasięgu

Podczas orędzia prezydent zapowiedział także, że rosyjski przemysł zbrojeniowy pracuje już nad rakietami średniego i pośredniego zasięgu. Wcześniej produkcja nie była możliwa, ponieważ zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone, stosowały się do układu o likwidacji rakiet INF. Traktat ten obowiązywał od 1 czerwca 1988 roku. W ramach układu zniszczono 2692 sztuki broni o zasięgu od 500 do 5500 km (846 pociski zniszczone zostały przez USA, 1846 przez stronę radziecką). 1 lutego tego roku prezydent USA Donald Trump wypowiedział traktat argumentując swoją decyzję długotrwałym łamaniem traktatu przez stronę rosyjską.

Więcej o: