Oscary 2019. "Green Book" z nagrodą w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny

Oscary 2019. Dziś odbyła się 91. gala przyznania Oscarów. Nagroda za najlepszy scenariusz oryginalny została przyznana za scenariusz do filmu "Green Book".

Oscary w tej kategorii przyznawane są dla scenariusza, który oparty został na niepublikowanych wcześniej materiałach. Nagroda ta przyznawana jest dopiero od 1940 roku. Pierwszym autorem wyróżnionym Oscarem za najlepszy scenariusz był Preston Struges. Najwięcej, bo aż 16 nominacji w tej kategorii ma Woody Allen, który jest także najstarszym zwycięzcą Oscara za scenariusz oryginalny (w 2011 roku, w wieku 76 lat otrzymał Oscara za film "O Północy w Paryżu". 3 Oscary za scenariusz oryginalny zdobył Paddy Chayefsky i ma on na koncie najwięcej statuetek z tej kategorii. Najmłodszym zwycięzcą Oscara jest Ben Affleck, który w wieku 25 lat napisał (wraz z Mattem Damonem) scenariusz do filmu "Buntownik z wyboru". W zeszłym roku Jordan Peele otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny dla swojego debiutanckiego filmu "Uciekaj!".

Oscary 2019. Nominowani Akademii Filmowej w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny

Twórcy nominowani podczas 91. gali wręczenia Oscarów w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny:

Tony McNamara i Deborah Davis otrzymali nominację za scenariusz do filmu "Faworyta".

Paul Schrader został wyróżniony nominacją za scenariusz filmu "Pierwszy reformowany".

Alfonso Cuaron otrzymał nominację nie tylko za reżyserię filmu "Roma", ale też za najlepszy scenariusz oryginalny.  

Adam McKay za film "Vice" otrzymał nominację do tegorocznych Oscarów w kategorii najlepszy reżyser i najlepszy scenariusz oryginalny.

Brian Hayes CurrieNick Vallelonga i Peter Farrelly otrzymali oscarową nominację za scenariusz do filmu "Green Book".

Nagrodę w kategorii scenariusz oryginalny otrzymali Brian Hayes Currie, Nick Vallelonga i Peter Farrelly za film "Green Book"

Zobacz wideo
Więcej o: