Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów o słowach Kaca: Taki język nie powinien mieć miejsca

Do słów Israela Kaca, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" odniósł się Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. - To bardzo niefortunne, zarówno dla Żydów, jak i Polaków, że krążą wciąż niekorzystne i obraźliwe stereotypy - napisał Ronald Lauder.
Zobacz wideo

- Taki język nie powinien mieć miejsca w cywilizowanej debacie. Jakie to smutne, że wyniki dekad współpracy i okazywania dobrej woli są teraz zagrożone. Podejmijmy wszyscy wysiłek, aby pokonać ten kryzys, który był zwycięstwem sił nietolerancji i umysłowej ciasnoty - zaapelował Ronald Lauder w poniedziałkowym oświadczeniu.

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów o słowach Kaca: Taki język nie powinien mieć miejsca

Przypomnijmy, że od kilku dni stosunki między Polską a Izraelem są napięte. W ubiegłym tygodniu "Jerusalem Post" zacytował słowa izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który miał powiedzieć, że Polacy pomagali mordować Żydów podczas II wojny światowej. Informację tę zdementowała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Strona izraelska utrzymuje, że Netanjahu mówił o Polakach, współpracujących z nazistami, a nie o narodzie.

Z kolei w niedzielę p.o. szefa izraelskiego MSZ Israel Kac powiedział, że "wielu Polaków współpracowało z nazistami" i że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

M.in. z tego powodu został odwołany szczyt Grupy Wyszehradzkiej z Izraelem, który miał odbyć się w poniedziałek w Jerozolimie. Wcześniej udział w spotkaniu odwołał Mateusz Morawiecki i Jacek Czaputowicz. Obaj słowa szefa izraelskiej dyplomacji określili mianem rasistowskich.

Podobne zdanie ws. słów Kaca ma Naczelny Rabin Polski i przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Stawienia zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom, również tych Sprawiedliwych znieważa; znieważa też tych wszystkich, którzy chcą dziś w Sprawiedliwych widzieć prawdziwą reprezentację polskiego społeczeństwa. I znieważa też nas, polskich Żydów, którzy jesteśmy tego społeczeństwa częścią

 - napisali w oświadczeniu Michael Schudrich i Monika Krawczyk.

Więcej o: