Gibraltar. Hiszpański okręt odsłonił działa i "przepędzał" statki. Interweniowała brytyjska flota

Przy wybrzeżach Gibraltaru hiszpański statek wojenny wezwał statki handlowe do odpłynięcia z "hiszpańskich wód terytorialnych". Na miejscu pojawiły się brytyjskie jednostki, które zmusiły Hiszpanów do wycofania się.
Zobacz wideo

Statki handlowe, które hiszpańska jednostka chciała zmusić do odpłynięcia, przebywały na kotwicowisku po wschodniej stronie Skały Gibraltarskiej. Według relacji brytyjskich mediów hiszpański okręt patrolowy za pomocą radia zaczął wzywać statki handlowe, aby opuściły "hiszpańskie wody terytorialne". Mimo wezwań Hiszpanów, statki handlowe pozostały na miejscu. 

Brytyjczycy zmusili Hiszpanów do opuszczenia wód u wybrzeży Gibraltaru

Ze względu na działania hiszpańskiego statku, na wodach koło Gibraltaru rozstawione zostały brytyjskie jednostki Royal Navy, które wezwały hiszpańską jednostkę do opuszczenia wód brytyjskich. Widząc statki Zjednoczonego Królestwa, hiszpańska załoga wycofała się z odsłoniętymi i obsadzonymi działami pokładowymi. 

Sytuację na wodach wokół Gibraltaru skomentował rzecznik prasowy rządu brytyjskiego na terytorium zamorskim. "Z tych głupich gierek odgrywanych przez tych, którzy nie akceptują bezspornej brytyjskiej zwierzchności nad wodami wokół Gibraltaru, uznawanym przez cały świat w Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza wynika jedynie uciążliwość. Wygląda na to, że niektórzy w hiszpańskiej marynarce wojennej uważają, że mogą lekceważyć międzynarodowe prawo" - słowa rzecznika brytyjskiego rządu cytuje portal "The Guardian".

Hiszpańskie roszczenia do Gibraltaru

Gibraltar to brytyjskie terytorium zamorskie na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, graniczące z Hiszpanią. Został on zajęty przez Wielką Brytanię w trakcie wojny o sukcesję hiszpańską w 1704 roku i od tamtej pory pozostaje pod wpływami Zjednoczonego Królestwa. Mieszkańcy Gibraltaru dwukrotnie odrzucili możliwość przejścia pod jurysdykcję hiszpańską w 1967 i 2002 roku, jednak w trakcie referendum dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 96 proc. mieszkańców Gibraltaru opowiedziało się za pozostaniem w europejskiej wspólnocie. 

W listopadzie 2018 roku główny minister Gibraltaru, Fabian Picardo, powiedział, że półwysep będzie częścią każdego porozumienia w sprawie Brexitu. Z kolei na Twitterze Picardo skomentował: "Czasem zastanawiam się, czy aby na pewno żyję w ostatnim roku drugiej dekady XXI wieku...". 

Hiszpania, która od wielu lat nie ustaje w roszczeniach dotyczących Gibraltaru chce, aby decyzje w sprawie Gibraltaru i jego wyjścia z Unii Europejskiej były uzgadniane między Hiszpanią a Wielką Brytanią - informuje agencja Reuters

Więcej o: