Donald Trump ogłosi stan wyjątkowy, aby sfinansować mur na granicy z Meksykiem

Donald Trump ma zamiar podpisać ustawę finansową, aby uniknąć zawieszenia funkcjonowania rządu. Jednocześnie jednak, chce wprowadzić stan wyjątkowy, dzięki czemu sfinansuje budowę muru na granicy z Meksykiem.
Zobacz wideo

O planie Donalda Trumpa poinformował lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConell - podało BBC. Prezydent USA ma zamiar podpisać ustawę finansową, zgodnie z którą na budowę muru na granicy z Meksykiem przeznaczone zostanie nieco pond 1,3 mld dolarów, a nie tak jak chciał Donald Trump - 5,7 mld dolarów. W ten sposób chce on uniknąć kolejnego tzw. shutdownu, czyli zawieszenia funkcjonowania rządu (ostatnie rozpoczęło się w grudniu i trwało 35 dni, kiedy Kongres odrzucił żądania Trumpa w sprawie funkcjonowania muru - przyp. red.).

Jednocześnie jednak Donald Trump ma zamiar wprowadzić w kraju stan wyjątkowy, co pozwoli mu sfinansować budowę muru z pieniędzy przeznaczonych na armię. Jak napisał na Twitterze Biały Dom, kroki te mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego i zapobiegnięcie kryzysowi humanitarnemu, który trwa na granicy z Meksykiem.

"Prezydent po raz kolejny trwa przy swojej obietnicy dotyczącej budowy muru, ochrony granicy i naszego wspaniałego kraju" - dodano w kolejnym wpisie.

Zanim jednak Donald Trump podpisze ustawę, musi ona zdobyć akceptację Kongresu. Aktualnie znajduje się w Senacie.

Więcej o: