Szef Światowego Kongresu Żydów chce, aby MSNBC wycofała się ze słów o powstaniu w getcie

Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (World Jewish Congress), chce, aby telewizje NBC i MSNBC wycofały się ze słów amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell na temat powstania w getcie warszawskim.
Zobacz wideo

W środę podczas pierwszego dnia konferencji bliskowschodniej amerykańska dziennikarka Andrea Mitchell, korespondentka telewizji MSNBC, powiedziała, że podczas powstania w getcie warszawskim Żydzi walczyli przeciwko polskiemu i niemieckiemu reżimowi. 

Słowa te wywołały oburzenie w środowisku politycznym Zaprzeczyła im Ambasada Polska w Stanach Zjednoczonych. Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka podkreślił, że dziennikarka powinna natychmiast przeprosić za te słowa.

"Prosimy o natychmiastowe wycofanie się ze słów"

Słowom tym sprzeciwił się również przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder.

"Światowy Kongres Żydów nalega, aby telewizje NBC i MSNBC natychmiast wycofały się z tego fałszywego stwierdzenia. Getto warszawskie było diabolicznym wymysłem nazistów utworzonym na terenie okupowanej Polski. Żydowscy powstańcy walczyli przeciwko Niemcom. Ten incydent boleśnie przypomina, że wszyscy musimy podwoić wysiłki jeśli chodzi o edukację dotyczącą Holocaustu" - napisał w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie Kongresu.

Andrea Mitchell nie odniosła się bezpośrednio do swojej wypowiedzi

Relacjonując w czwartek konferencję bliskowschodnią, dziennikarka MSNBC wyjaśniła, że w czasie II wojny światowej Polska była okupowana przez nazistów. - (...)mówimy o nazistowskiej okupacji Polski, podczas której zginęły setki tysięcy ludzi: Polaków i polskich Żydów. I oczywiście Żydzi zostali zabrani do obozów koncentracyjnych i obozów pracy - powiedziała Andrea Mitchell.

Nie odniosła się jednak bezpośrednio do wypowiedzianych przez nią słów o "polskim reżimie", z którym mieli walczyć powstańcy z getta warszawskiego.

Więcej o: