"Nie myję rąk od 10 lat". W USA oburzenie po żarcie prezentera. Zareagowała rzeczniczka stacji

Pete Hegseth, jeden z ulubionych prezenterów amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, stwierdził na antenie Fox News, że od 10 lat nie myje rąk, bo "nie widzi bakterii". Wypowiedź wprawiła Amerykanów w osłupienie. Rzeczniczka stacji zapewniała później, że był to tylko żart.
Zobacz wideo

Kontrowersyjna wypowiedź amerykańskiego prezentera Pete'a Hegsetha padła w telewizji Fox News w niedzielę. Dziennikarz stwierdził, że jego noworocznym postanowieniem jest mówienie na antenie tego samego, co mówi poza wizją.

- Nie wydaje mi się, żebym mył ręce w ciągu ostatnich 10 lat - powiedział Hegseth. Dwójka współprowadzących zareagowała śmiechem. Dziennikarz dodał potem, że "bakterie nie są czymś prawdziwym". - Nie widzę ich, więc nie istnieją - powiedział.

W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja. Widzowie, a wśród nich dziennikarze i publicyści, nie byli pewni, jak traktować tę wypowiedź. "Czy on żartuje?" - komentował Chris Hayes, dziennikarz konkurencyjnej stacji MSNBC.

Dopiero rzeczniczka Fox News Jaclyn Giuliano rozwiała wątpliwości i w rozmowie z dziennikiem "USA Today" poinformowała, że Hegseth rzeczywiście żartował. On sam napisał na Twitterze, że to "oczywiste". 

- Jesteśmy w programie, świetnie się bawimy, czasem dyskutujemy. Nagle wpadam na pomysł: powiem, że nie myłem rąk od 10 lat. Jeśli spojrzysz na reakcję Eda i Jedediah, to zobaczysz, że się śmiali, jak w każdym odcinku - powiedział Hegseth dziennikarzom "USA Today". Dodał, że zaskoczyło go to, jak wielu ludzi potraktowało jego wypowiedź jako prawdziwą.

GIS: Myjmy ręce przez kilkadziesiąt sekund

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina na swojej stronie internetowej, że "każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów".

Dłonie należy myć przez co najmniej 30 sekund.

Instrukcja mycia rąk wg GIS:

  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem

"Mycie rąk pozwala usunąć z powierzchni rąk m.in. bakterie, wirusy czy grzyby odpowiadające za cały szereg groźnych chorób, jak choćby salmonellę czy grypę. Do "chorób brudnych rąk" zalicza się także biegunki, zatrucia pokarmowe i wirusowe zapalenie wątroby typu A" - przypominają eksperci.

Więcej o: