Nowa rosyjska broń wywołuje halucynacje? Propagandową informację podały media na całym świecie

Informacja o wywołującej halucynacje nowej rosyjskiej broni ma w sobie tyle prawdy, co propagandowej przesady. Mimo tego przez tydzień zdążyła obiec media niemal na całym świecie.
Zobacz wideo

Światowe media obiegła informacja o nowej rosyjskiej broni, która rzekomo wywołuje halucynacje. Informację jako pierwsze podało rosyjskie Ria Novosti opierając się na "przecieku" z Roselektronika - należącej do państwa firmy, zajmującej się przede wszystkim produkcją podzespołów elektronicznych. News o innowacyjnej i niebezpiecznej broni w ciągu tygodnia rozprzestrzenił się w sieci, trafiając w końcu na poważne międzynarodowe portale.

System oślepiający przeciwników

Według medialnych relacji, rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła wyposażanie swych okrętów w nowe systemy 5P-42 Filin, które mogą wywoływać u wrogów halucynacje i zaburzenie widzenia. Instalacja działać ma w oparciu o specjalne lasery, które oślepiają i dezorientują wrogów za sprawą intensywnych wiązek światła o zmiennej modulacji.

Wolontariusze, którzy wzięli udział w testach, mieli relacjonować, że nie byli w stanie wycelować w stronę obiektu chronionego za pomocą tego światła, a także uskarżali się na nudności i zaburzenia orientacji. Nowy system jest ponoć w stanie zaburzyć działanie urządzeń pozwalających na zwiększenie widoczności nocą oraz systemów nakierowywania pocisków. Został już zainstalowany na fregatach "Admirał Gorszkow" i "Admirał Kasatonow" i ma znaleźć się na dwóch kolejnych okrętach, które dopiero są budowane.

Propaganda technologicznego przełomu

Jednak jak wyjaśnia Biełsat, "nowy konik" rosyjskich wojskowych to w rzeczywistości dawno opracowywane konstrukcje i sporo propagandy.

System 5P-42 Filin jest w istocie bronią pomocniczą krótkiego zasięgu, która ma dezorientować przeciwnika na dystansie dwóch kilometrów. Dlatego przydatny może być jedynie w operacjach takich jak listopadowe przejęcie ukraińskich jednostek na Morzu Azowskim. Ponadto, system działa jedynie przy dobrej pogodzie.

"Nowa broń" jest rozwinięciem laserowych systemów lądowych używanych przez armię sowiecką już w latach 60. W dodatku broń laserowa w wydaniu rosyjskim jest technologicznie zapóźniona w stosunku do konstrukcji amerykańskich. Jednak w odróżnieniu od Amerykanów, Rosjanie na każdym kroku podkreślają, że dokonali przełomu w technice zbrojeniowej i wkroczyli w erę laserową i hipersoniczną.

Więcej o: