Wenezuela: Maduro zablokował granicę, aby pomoc humanitarna nie dotarła do obywateli

Na rozkaz Nicolasa Maduro wojsko zablokowało most na zachodniej granicy kraju, którym Kolumbia miała przewieźć pomoc humanitarną dla Wenezuelczyków.
Zobacz wideo

W środę wojsko zablokowało główny most Las Tienditas łączący Wenezuelę z Kolumbią. Użyto do tego zbiornika paliwa, przyczep towarowych i prowizorycznego ogrodzenia - poinformował kolumbijski portal portafolio.co.

To właśnie tym mostem pomoc humanitarna zorganizowana przez Juana Guaido, lidera opozycji, miała zostać przetransportowana do Wenezueli. Konwój wyruszył z Bogoty w środę około godziny 11.00 czasu miejscowego, do granic państwa powinien dotrzeć w czwartek rano.

Blokada powstała  na rozkaz Nicolasa Maduro, który uważa, że zaakceptowanie pomocy humanitarnej z innego kraju mogłoby spowodować zagraniczną interwencję militarną. - Nie jesteśmy żebrakami - dodał polityk.

Juan Guaido liczy, że żołnierze sprzeciwią się rozkazom Nicolasa Maduro i pozwolą Kolumbii wjechać na teren Wenezueli. To sposób, aby osłabić polityka, który uparcie zaprzecza, że jego kraj zmaga się z kryzysem humanitarnym. 

Reaguje Mike Pompeo

Sytuację skomentował Mike Pompeo, Sekretarz Stanu USA. - Wenezuelczycy desperacko potrzebują pomocy. Stany Zjednoczone i inne kraje próbują pomóc, ale wenezuelskie wojsko pod rozkazami Maduro blokuje pomoc przy pomocy ciężarówek i cystern. Reżim Maduro MUSI POZWOLIĆ POMÓC GŁODUJĄCYM LUDZIOM - napisał na Twitterze.

Więcej o: