"Historyczne wydarzenie" - Macedonia Północna o krok od NATO

Macedonia Północna przystąpi niebawem do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Będzie to możliwe dzięki zakończeniu wieloletniego konfliktu byłej republiki Jugosławii z Grecją.
Zobacz wideo

Macedonia Północna jest o krok od tego, aby stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO). W kwaterze głównej sojuszu w Brukseli podpisano dziś protokół akcesyjny. W uroczystości wziął udział minister spraw zagranicznych tego kraju Nikola Dimitrow i ambasadorowie 29 państw członkowskich Sojuszu. "To historyczne wydarzenie" - skomentował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Macedonia Północna przystąpi do NATO. Zakończyła wieloletni konflikt z Grecją

Podpisanie dokumentu było możliwe dzięki zakończeniu konfliktu między Grecją a Macedonią, który dotyczył nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki. Spór ten trwał niemal 30 lat. Najważniejszy krok ku zakończeniu konfliktu między Macedonią a Grecją wydarzył się we wrześniu zeszłego roku, kiedy w ogólnokrajowym referendum Macedończycy wyrazili zgodę na to, że ich kraj zmieni nazwę. Grecy domagali się tego od momentu rozpadu Jugosławii i powstania Macedonii. Pytanie w referendum brzmiało, czy Macedończycy chcą wejścia do Unii Europejskiej i NATO, akceptując porozumienie z Grecją i zmieniając nazwę państwa na "Republika Macedonii Północnej". Zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za takim rozwiązaniem.

Aby Macedonia Północna przystąpiła do NATO, konieczna będzie ratyfikacja rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego przez parlamenty należących do niego krajów. W grudniu 2018 roku informowano, że rozszerzenie NATO o Macedonię będzie możliwe wiosną 2020 roku. 

Więcej o: