Wenezuela: Pierwszy generał przeszedł na stronę Guaido. "90 proc. wojska nie popiera dyktatora"

Generał sił powietrznych Wenezueli Francisco Yanez uznał przywódcę opozycji Juana Guaido za tymczasowego prezydenta kraju. Generał wezwał też innych wojskowych do wystąpienia przeciwko prezydentowi Nicolasa Maduro.
Zobacz wideo

Francisco Yanez w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych powiedział, że odrzuca "irytującą i dyktatorską władzę" Nicolasa Maduro i oskarżył go o zdradę. To pierwszy wysokiej rangi wojskowym, który oficjalnie uznał Juana Guaido za tymczasowego prezydenta kraju.

- Obywatele Wenezueli, 90 procent wojskowych tego kraju, nie popiera dyktatora, są z narodem Wenezueli - powiedział Yanez. - Przejście na demokracje jest nieuniknione - dodał i namawiał ludzi do pokojowego wyjścia na ulicę i wspierania Guaido.

- Ludzie wystarczająco dużo wycierpieli. Nie stosujcie dalszych represji - zwrócił się z kolei do wojskowych. Yanez wezwał żołnierzy, by przestali ochraniać Maduro, a jeśli boją się otwarcie poprzeć Juana Guaido - aby zostali w domach.

Nicolas Maduro został zaprzysiężony na prezydenta 10 stycznia. Drugą kadencję zapewnił sobie w maju ubiegłego roku. Wygrał wybory, w których nie wzięła udziału część opozycji.

23 stycznia opozycjonista Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem państwa i uznał rządy prezydenta Nicolasa Maduro za nielegalne. Poparły go i uznały, między innymi, Stany Zjednoczone, Kanada, Izrael, Australia oraz większość państw Ameryki Łacińskiej. Po stronie prezydenta Maduro opowiedziała się Rosja, która uznaje jego rząd za legalny.

Parlament Europejski uznał Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Wezwał kraje członkowskie do podjęcia tej samej decyzji. Kilka państw Unii Europejskiej, między innymi, Niemcy, Francja i Wielka Brytania wystosowały tydzień temu ultimatum, wzywając do rozpisania nowych wyborów. W przeciwnym razie mają uznać Juana Guaido. Nicolas Maduro odrzucił ultimatum i oskarżył Guaido o złamanie konstytucji.

Więcej o: