W niedzielę papież rozpoczyna pierwszą w historii wizytę na Półwyspie Arabskim. Odwiedzi ZEA

W niedzielę papież wyruszy z trzydniową pielgrzymką do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Będzie to pierwsza w historii wizyta papieska naPółwyspie Arabskim.

Wszystkie emirackie gazety od kilku dni informują o wizycie papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Arabskie gazety informują, jak odebrać bilety i dostać się na wtorkową mszę papieską w Abu Zabi. Artykuły dotyczą też historii pontyfikatu papieża Franciszka i dogmatów wiary. Dzienniki opisują, czym jest dla wierzących msza święta i podkreślają, że milionową wspólnotę katolików w Emiratach tworzą wierzący z ponad 80 krajów świata. Najwięcej informacji poświęcono jednak międzywyznaniowej konferencji o kwestii ludzkiego braterstwa i tolerancji.

Przemówienia papieża przetłumaczone na arabski

Najważniejsze portale informacyjne tłumaczą także na arabski przemówienie papieża Franciszka skierowane do mieszkańców Zjednoczonych Emiratów.

"Cieszę się, że będę mógł odwiedzić wasz kraj. Miejsce, które dąży do tego, by stać się symbolem współistnienia ludzkiego braterstwa, różnych kultur i cywilizacji" - mówił papież Franciszek. Zdaniem komentatorów, wizyta głowy Kościoła katolickiego w muzułmańskich emiratach będzie początkiem nowego rozdziału w historii dialogu między tymi religiami.

Msza święta na stadionie w Abu Zabi

Podczas briefingu dyrektor Biura Prasowego Watykanu Alessandro Gisotti poinformował, że kulminacyjnymi punktami wizyty będą udział papieża w międzynarodowym spotkaniu międzyreligijnym z udziałem 700 przedstawicieli różnych religii i wyznań i wtorkowa msza święta na stadionie w Abu Zabi: - Wielokrotnie w historii dochodziło do konfliktów między muzułmanami i chrześcijanami. Papież jedzie tam, by promować dialog międzyreligijny i wzmocnić tamtejszą społeczność chrześcijańską.

Dodał, że decyzją władz Emiratów chrześcijanie, którzy wezmą udział w mszy, we wtorek będą mieli wolne w pracy.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich 80 procent mieszkańców to pracujący tam imigranci. Spośród nich wywodzi się 900 tysięcy chrześcijan, stanowiących 10 procent populacji.

Więcej o: