Egipt: Archeolodzy uratowali grobowiec Tutanchamona, ale chcą ograniczyć liczbę odwiedzających

Zakończył się 10-letni projekt konserwacji grobowca Tutanchamona w Egipcie. Naukowcy zadbali o to, aby duży ruch turystyczny miał jak najmniejszy wpływ na kondycję zabytków.
Zobacz wideo

Od 1922 roku, w którym Howard Carter odkrył grobowiec Tutanchamona w Egipcie, odwiedziły go miliony turystów. Okazało się, że olbrzymi ruch turystyczny miał olbrzymi i nieusuwalny wpływ na wygląd tego niezwykłego zabytku.

Konserwacja grobowca Tutanchamona zakończona

Trwająca 10 lat konserwacja grobowca Tutanchamona zakończyła się w ubiegłym tygodniu. Brało w niej udział około 25 osób - archeologów, architektów, inżynierów i mikrobiologów. Prace konserwacyjne okazały się niezbędne, ponieważ słynne naścienne malowidła w grobowcu Tutanchamona pokryły się gęstą siecią brązowych plamek. Za współpracę konserwatorską odpowiadały Getty Conservation Institute z siedzibą w Los Angeles oraz egipskie Ministerstwo Starożytności.

Brunatne plamki na egipskich malowidłach to część historii grobowca

Powolne, ale sukcesywne niszczenie grobowca Tutanchamona miało związek z olbrzymią liczbą turystów, którzy zwiedzają to miejsce każdego dnia od prawie 100 lat. Pod wpływem wydychanego powietrza, wilgoci i bakterii, na malowidłach zaczęły rozwijać się mikroorganizmy, tworzące brunatne plamki. 

Plamki, które pokryły m.in. malowidło przedstawiające Tutanchamona z boginią Hathor i Anubisem, okazały się nie do usunięcia. Neville Agnew z Getty Conservation Institute pokreślił, że naukowcy nie dokonali renowacji malowideł, a brązowe plamy są częścią historii tego miejsca. Naukowcom udało się dezaktywować mikroorganizmy, które mogłyby powodować dalsze niszczenie malowideł. Inżynierowie stworzyli także nowy system wentylacyjny, który ograniczy szkodliwe oddziaływanie dwutlenku węgla, pary wodnej oraz kurzu na malowidła i zabytki zachowane w grobowcu Tutanchamona. Naukowcy zalecili także, aby ograniczyć liczbę turystów, odwiedzających grobowiec.

Więcej o: