Wiceprezydent USA przyjedzie do Warszawy na konferencję ws. Bliskiego Wschodu. Iran wściekły

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence weźmie udział w konferencji dotyczącej pokoju na Bliskim Wschodzie, która ma odbyć się w Warszawie w połowie lutego.
Zobacz wideo

Biały Dom oficjalnie poinformował, że Mike Pence przybędzie do Europy i w dniach 13-16 lutego odwiedzi Polskę i Niemcy. Konferencja pokojowa na temat Bliskiego Wschodu, którą organizują wspólnie Polska i Stany Zjednoczone, odbędzie się w Warszawie 13 i 14 lutego.

Deklaracja Białego Domu ws. udziału wiceprezydenta USA w spotkaniu w Warszawie jest ważna, bo całkiem niedawno "Wall Street Journal" napisał, że konferencja może zostać odwołana. Wszystko przez brak deklaracji czołowych polityków, że pojawią się w lutym w Polsce. A na to - zdaniem "WSJ" - nie może pozwolić sobie sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który "wyprzedził" polski MSZ i ogłosił w TV, że warszawską konferencję.  

Przy tej okazji Pompeo naraził się na gniew Iranu. Jak powiedział na konferencji w Warszawie będzie szczegółowo omawiana sytuacja w tym kraju. Javad Zarif, szef MSZ Iranu, nazwał szczyt "antyirańskim cyrkiem" i skrytykował Polskę za jego współorganizację.

Konferencja w Warszawie o Bliskim Wschodzie i sprawa Iranu. To trzeba wiedzieć:

Więcej o: