Niemieckie wojsko to "biurokratyczny potwór". Połowa sprzętu nie jest gotowa do działania

Co drugi niemiecki czołg, samolot czy okręt nie jest w pełni gotowy do działania - wynika z najnowszego raportu na temat stanu Bundeswehry. Problemem nie są tylko pieniądze, ale w znacznym stopniu przerost biurokracji. Brakuje też ludzi, a zakupy się ślimaczą.

- Bardzo chciałbym móc powiedzieć, że nadeszła wiosna. Jednak prawda jest taka, że nadal mamy zimę - stwierdził metaforycznie Hans-Peter Bartels, komisarz Bundestagu ds. wojska. W ten sposób zaczął prezentację swojego dorocznego raportu na temat stanu Bundeswehry. Jego wydźwięk jest taki, że opisywane od wielu lat problemy z wojskiem w 2018 roku w większości nie zostały rozwiązane.

Jeden z najnowszych nabytków niemieckiego wojska na ćwiczeniach - BWP Puma

 

Sprzęt czekający na części i naprawy

Zadaniem Bartelsa jest systematycznie krytycznie przyglądać się sytuacji Bundeswehry. Jest formalnie niezależny od rządu. Jego raporty już od kilku lat są podstawą sensacyjnych tytułów w prasie o tym, jak niemieckie wojsko jest "w rozsypce". Podobnie jest z tym najnowszym. Bartels wymienia w nim całą litanię problemów, których od lat nie udało się resortowi obrony rozwiązać.

- Nadal brakuje części zamiennych, prace serwisowe prowadzone przez przemysł się przeciągają i cierpi na tym szkolenie - stwierdził Bartels, który jest członkiem partii socjaldemokratycznej, współtworzącej obecną koalicję rządzącą. Efektem jest niska sprawność sprzętu. Według ocen Bartelsa, tylko połowa "ciężkiego uzbrojenia" (czołgi, transportery opancerzone, samoloty, śmigłowce czy okręty) jest sprawna i może zostać użyta choćby to treningu żołnierzy.

Brakować ma też podstawowego wyposażenia dla żołnierzy. Jest na przykład za mało kamizelek kuloodpornych czy gogli noktowizyjnych. Żołnierze i dowódcy musieli różnymi sposobami ściągać sprzęt z całego wojska, aby wystawić w 100 procentach gotową brygadę zmechanizowaną, która w tym roku stanowi filar sił bardzo wysokiej gotowości NATO.

- Wojsko potrzebuje 48 tysięcy gogli noktowizyjnych, ale kupujemy ich cztery tysiące rocznie. Sporo czasu minie, zanim będzie ich dość - stwierdził Bartels. - Potrzeba natychmiastowych działań. Przyśpieszenie procedur zakupowych jest absolutnie kluczowe - mówił.

Biurokracja przytłacza żołnierzy 

Z raportu wynika, że problemów nie powoduje wyłącznie brak pieniędzy. Budżet Bundeswehry powoli, ale rośnie. W tym roku wynosi prawie 50 miliardów dolarów (cztery razy więcej niż budżet polskiego wojska). Poważnym problemem jest biurokracja i procedury.

- Wielu żołnierzy postrzega wojsko jako biurokratycznego potwora - stwierdził Bartels. Proste rzeczy mają wymagać masy papierkowej pracy i często wykonywanej po dwa razy. - Marnuje się za dużo środków na nieprzydatne struktury organizacyjne, zamiast przeprowadzić stosunkowo niedrogą cyfryzację - dodał.

Problemem jest też brak rąk do pracy. W całym niemieckim wojsku jest obecnie około 21,5 tysiąca wakatów, a w 2018 roku przyjęto do służby rekordowo niską liczbę nowych żołnierzy - 20 tysięcy. Największe braki mają być wśród informatyków, lekarzy i logistyków. O tym, jaki jest z tym problem, pisaliśmy już wcześniej.

W reakcji na raport Bartelsa minister obrony Ursula von der Leyen przyznała, że owszem problemy są, ale trwają intensywne prace nad ich rozwiązaniem. - Odwrócenie efektów 25 lat kurczenia się wojska po zakończeniu zimnej wojny to walka na wielu frontach jednocześnie. Potrzeba cierpliwości - stwierdziła.

Najwyższy rangą dowódca niemieckiego wojska, generał-inspektor Eberhard Zorn skomentował, że sytuacja wymaga rezygnacji z poszukiwania idealnych rozwiązań. - Trzeba już teraz wdrożyć takie, które może i będą dobre w 80 procentach, ale będą - stwierdził.