Amerykańska stacja CBS nazwała Auschwitz "polskim obozem śmierci". Reaguje konsulat RP

Amerykańska stacja CBS News zamieściła na Twitterze krótkie wideo o 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W nagraniu pojawia się określenie "polski obóz śmierci". Do błędu odniósł się polski konsulat w Nowym Jorku.
Zobacz wideo

"Dziesiątki byłych więźniów Auschwitz wróciło do polskiego obozu śmierci na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu" - głoszą napisy w krótkim wideo informującym o niedzielnej uroczystości, które opublikowała na Twitterze amerykańska stacja CBS News. W kolejnym ujęciu stacja podaje, że w niedzielę odbyła się 74. rocznica wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną. CBS przypomina, że w Auschwitz zginęło 1,1 mln ludzi. 

Reakcja konsulatu

Pod wpisem zaroiło się od komentarzy użytkowników Twittera, którzy zwracali uwagę na błąd. Wiele z nich zawiera hasło #GermanDeathCamps. Na słowa o "polskim obozie śmierci" zareagował też polski konsulat w Nowym Jorku. Placówka zwróciła uwagę stacji, że ta popełniła błąd nazywają nazistowski obóz "polskim". Konsulat też odesłał stację do poradnika, który wyjaśnia, że obozy w Polsce tworzyli Niemcy.

Więcej o: