Dwóch prezydentów Wenezueli, kocioł trwa. Maduro zrywa stosunki z USA i wyrzuca dyplomatów

Przewrót w Wenezueli przenosi się na międzynarodową arenę. Rosja i Turcja popierają prezydenta Nicolasa Maduro. USA, Kanada czy Brazylia - "tymczasowego prezydenta" Juana Guaido. Jednocześnie Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne ze Stanami i dał amerykańskim dyplomatom 72 godziny na opuszczenie kraju. W odwecie Waszyngton podjął podobną decyzję.
Zobacz wideo

Lider wenezuelskiej opozycji Juan Guaido ogłosił się "tymczasowym prezydentem" tego kraju podczas masowych protestów Wenezuelczyków przeciwko Nicolasowi Maduro. To wydarzenie zapoczątkowało ogromny efekt domina: Guaido został uznany przez USA, Kanadę czy Brazylię jako prezydent tego kraju.

Z kolei Rosja, Boliwia czy Turcja wyraziły poparcie dla krytykowanego i nazywanego uzurpatorem Maduro, który zaraz po deklaracji Guaido przystąpił do kontrataku.

Prezydent Wenezueli odpowiada USA. Zrywa stosunki

Nicolas Maduro od razu skrytykował decyzję administracji Donalda Trumpa, a do zgromadzonych przed pałacem prezydenckim popleczników zwrócił się tymi słowami:

Przed ludźmi i narodami całego świata i jako konstytucyjny prezydent... Zdecydowałem o zerwaniu stosunków dyplomatycznych i politycznych z imperialistycznym rządem Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Maduro dał amerykańskim dyplomatom 72 godziny na opuszczenie Wenezueli - w takim czasie też dojdzie do zamknięcia ambasady USA w Caracas.

Maduro zaapelował też do sił zbrojnych Wenezueli, by pozostały zdyscyplinowane i lojalne, zapewniając, że uda mu się przezwyciężyć kryzys. Na razie, w związku z dynamiczną sytuacją, pojawiają się tylko szczątkowe informacje na temat starć w Caracas i innych wenezuelskich miastach. Ma dochodzić do walk między demonstrantami a policją czy zwolennikami Maduro. Na niektórych nagraniach widać już też wozy opancerzone na ulicach.

Powstał nawet swoisty dwugłos: Maduro zrywa stosunki z USA, gdy "tymczasowy prezydent" Guaido zapewnia na Twitterze, że do niczego takiego nie doszło. Co więcej, w odwecie za decyzję Maduro, Stany Zjednoczone również wydalają dyplomatów z nadania prezydenta i chcą rozmawiać z przedstawicielami Guaido. 

Aktualna lista (na godz. 22 czasu polskiego) państw, które popierają Maduro lub Guaido: