Indonezja. Trzęsienie ziemi w pacyficznym pierścieniu ognia w okolicy miasta Raba.

Około szóstej rano czasu lokalnego nastąpiło silne trzęsienie ziemi w Indonezji. Amerykańscy naukowcy informują, że zaobserwowali wzmożoną aktywność sejsmiczną w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia.
Zobacz wideo

We wtorek 22 stycznia w pobliżu Indonezji kilkukrotnie zatrzęsła się ziemia. Pierwszy wstrząs miał magnitudę 6, drugi - 4,9, a trzeci, który był odczuwalny o godzinie 6:10 czasu lokalnego - 6,4. Epicentrum ostatniego z trzęsień ziemi znajdowało się w odległości 219 km na południe od miasta Raba, na wschodzie wyspy Sumbawa w Indonezji. Hipocentrum znajdowało się na głębokości 25 km.

Trzęsienia ziemi w Indonezji. Wysoka aktywność sejsmiczna w Pacyficznym Pierścieniu Ognia

Władze lokalne do tej pory nie podały informacji na temat ofiar czy strat materialnych. Nie wydano także ostrzeżenia przed tsunami. Amerykańscy naukowcy z U.S. Geological Survey informują, że w ostatnim czasie zaobserwowano wzmożoną aktywność sejsmiczną w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia - strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, która otacza Ocean Spokojny. Poprzednie trzęsienie ziemi w okolicach Indonezji miało miejsce 19 stycznia br. - miało ono magnitudę 5,1. 

Silne trzęsienia ziemi  niedaleko Indonezji, w tzw. Pacyficznym Pierścieniu OgniaSilne trzęsienia ziemi niedaleko Indonezji, w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia Fot. gooogle.pl, źródło danych: U.S. Geological Survey

Z danych służb geologicznych USA wynika, że najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zaobserwowano, miało miejsce w 1960 roku w Chile. Jego magnituda wyniosła 9,5.

Więcej o: