Pożegnanie Pawła Adamowicza. Delegacje z miast partnerskich Gdańska i kondolencje

W uroczystościach pogrzebowych Pawła Adamowicza biorą udział między innymi delegacje z miast partnerskich Gdańska. Kondolencja złożyło wielu zagranicznych polityków i przedstawicieli międzynarodowych instytucji.

W pogrzebie udział bierze mer Wilna Remigijus Szimaszius oraz radny miasta Jarosław Kamiński.

Od wczoraj w litewskiej stolicy odbywa się szereg wydarzeń upamiętniających zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska. Wczoraj na fasadzie wileńskiego Ratusza wyświetlano zdjęcie Pawła Adamowicza. Dziś jeden z symboli litewskiej stolicy, pomnik Trzech Krzyży, jest oświetlony barwami Gdańska - na czerwono i żółto.

Do Gdańska przyjechała również delegacja z niemieckiej Bremy. W miejskim ratuszu w Bremie wystawiono księgę kondolencyjną, do której będzie można się wpisać do czwartku. Ponadto, na oficjalnych stronach ratusza, Pawła Adamowicza pożegnał burmistrz Bremy Carsten Sieling.

W uroczystościach pogrzebowych swój udział zapowiedzieli też przedstawiciele Rotterdamu, Lipska i Hamburga.

Kondolencje złożył także Johan Persson - burmistrz szwedzkiego Kalmaru - miasta partnerskiego Gdańska. "Jestem głęboko poruszony wieściami z Gdańska" - napisał w oświadczeniu Johan Persson.

Żal z powodu śmierci Pawła Adamowicza wyraziła także burmistrz fińskiego miasta Turku, Minna Arve. Turku jest miastem partnerskim Gdańska od 1987 roku.
Kondolencje po śmierci złożył również prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka. Prezydent Łukaszenka napisał, że na Białorusi z głębokim żalem przyjęto wiadomość o śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

W związku ze śmiercią Prezydenta Gdańska i ogłoszoną żałobą narodową przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych na Białorusi polskie flagi zostały opuszczone zostały do połowy masztów. W konsulatach generalnych w Brześciu i Grodnie wyłożone zostały księgi kondolencyjne. W Ambasadzie Polski w Mińsku księga kondolencyjna zostanie wyłożona w poniedziałek.

Hołd prezydentowi Gdańska oddali również Rosjanie w Kaliningradzie. Na znak pamięci o Pawle Adamowiczu, mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego złożyli kwiaty i zapalili znicze przed budynkiem konsulatu RP. Lokalne media przypominają, że Paweł Adamowicz był częstym gościem w Kaliningradzie i utrzymywał regularne kontakty z władzami miasta i obwodu.

W poniedziałek w hołdzie prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi flagi Polski i Unii Europejskiej przed Parlamentem Europejskim zostały opuszczone do połowy masztu, zmarłego uczczono również minutą ciszy. Kondolencje przekazał także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Pracownicy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, czyli urzędu ONZ koordynującego działania na rzecz uchodźców, wyrazili smutek po śmierci Pawła Adamowicza. W opublikowanym przez urząd komunikacie czytamy, że prezydent Gdańska był bardzo odważnym i moralnym liderem, pokazującym, jak należy pomagać w integrowaniu uchodźców i migrantów.

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier złożył kondolencje żonie zamordowanego prezydenta Gdańska. Napisał, że bezsensowny akt przemocy, który doprowadził do śmierci Pawła Adamowicza, przyjął z wielkim smutkiem.

Wpis po polsku i angielsku zamieścił Sadiq Khan burmistrz Londynu. Śmierć Pawła Adamowicza określił w nim jako "druzgocącą stratę dla mieszkańców Gdańska, przyjaciół, rodziny oraz tych wszystkich, którzy cenią służbę publiczną, postępową politykę i otwartą, dostępną dla wszystkich demokrację". Sadiq Khan pisze o "smutnym dniu". Wpis kończy słowami: "myśli, modlitwy i solidarność Londynu są z Gdańskiem".

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP.

Więcej o: