Jest odpowiedź Iranu. Odwołano Tydzień Filmu Polskiego. Przywrócenie "zależy od zachowania Warszawy"

Tydzień Filmu Polskiego w Iranie został odwołany. Jak poinformowano, decyzję podjęto w związku ze współorganizacją przez Polskę bliskowschodniej konferencji, której tematem ma być między innymi polityka wobec Iranu.

Wcześniej irańscy dyplomaci zażądali wyjaśnień od polskiej ambasady. Przekazali też oficjalny protest przeciwko współpracy Warszawy ze Stanami Zjednoczonymi przy - jak napisano - organizacji w Warszawie antyirańskiego spotkania w lutym tego roku.

Zarówno rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, jak i szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zapewnili już, że konferencja nie jest skierowana przeciwko Iranowi, a główny jej temat to budowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Festiwal polskich filmów w Iranie odwołany

Ministerstwo Kultury Iranu zdecydowało, że w świetle tych wydarzeń, Tydzień Filmu Polskiego w iranie zostanie odwołany. Hossein Entezami, szef irańskiej organizacji "Cinema" napisał na Twitterze, że "Iran przyjmował z otwartymi ramionami przedstawicieli różnych narodów i grup etnicznych, którzy znaleźli się w trudnym położeniu, szczególnie Polaków", odnosząc się do czasów drugiej wojny światowej.

"Jednak goście, którzy nie szanują gospodarzy, nie mogą liczyć na to, że będą mile widziani" - napisał Entezami.

Dodał, że teraz kwestia organizacji Tygodnia Filmu Polskiego "zależy od odpowiedniego zachowania Warszawy". Impreza dorocznie odbywała się w końcu stycznia lub na początku lutego.

Polskie filmy miały być wyświetlane w czterech irańskich miastach, między innymi Teheranie i Esfahanie. W ubiegłym roku imprezę organizowała polska ambasada i Muzeum Sztuki Współczesnej w Teheranie.

Szczyt w Warszawie ws. Bliskiego Wschodu

W piątek amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo poinformował, że w Warszawie w dniach 13-14 lutego odbędzie się konferencja ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem roli Iranu w regionie.

Informację o współorganizacji przez Polskę konferencji potwierdził polski MSZ.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o: