Afera Huawei. Chiński dziennik ostrzega Polskę. Wspomina o odwecie gospodarczym i porażce

Dziennik "Global Times" na swojej stronie internetowej zamieścił tekst, w którym chińscy analitycy odnoszą się do afery Huawei w Polsce. Padają ostrzeżenia przed wybieraniem tej samej drogi co USA, a także groźby, że ChRL ma odpowiednie narzędzia, by w razie czego odpowiedzieć Polsce.
Zobacz wideo

Sprawa zatrzymania w Polsce dyrektora sprzedaży chińskiego koncernu Huawei, którego podejrzewa się o szpiegostwo na rzecz Państwa Środka, trafiła na łamy portalu "Global Times", chińskiego rządowego dziennika.

W artykule zatytułowanym "Polska przegra, jeśli w kwestii Huawei pójdzie w ślady Stanów Zjednoczonych", komentatorzy wskazują, że chińscy analitycy apelują do polskiego rządu, aby ten nie wykonywał tych samych kroków co USA wobec chińskiego giganta.

- Jeśli Polska chce naruszyć relacje z Chinami w związku z koncernem Huawei, (...) będzie największym przegranym - oceniał na łamach "Global Times" Zhao Junije z Chińskiej Akademii Nauk. Dodał przy tym, że w razie interwencji Polski, Chińska Republika Ludowa może odpowiedzieć na takie działania.

"Polska nie powinna być zbyt blisko USA"

- Chiny mają przewagę w "radzeniu sobie z państwami", jak na przykład poprzez handel - mówił Zhao, a jego słowa interpretuje się jako ewentualny odwet gospodarczy w wykonaniu ChRL. Zhao ostrzegł też, że Polska "nie powinna być zbyt blisko" Stanów Zjednoczonych, w szczególności w sprawie Huawei.

Warto nadmienić, że "Global Times" to dziennik rządowy, który - trochę jak Russia Today / RT - realizuje propagandowe potrzeby rządu w Pekinie. Wcześniej agencja Reutera informowała, że Chiny wyrażały zaniepokojenie zatrzymaniem Weijinga W. w Polsce, natomiast chińskie MSZ apelowało, by był on "traktowany sprawiedliwie i zgodnie z prawem".

Afera Huawei w Polsce. Co należy wiedzieć:

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o: