Szef MSZ Iranu odpowiada na szczyt w Polsce zdjęciem. "Ci, którzy brali w tym udział, nie żyją"

Konferencja ws. Bliskiego Wschodu, która odbędzie się w Warszawie, została ostro skrytykowana przez szefa MSZ Iranu. Zdaniem Javada Zarifa to "antyirański cyrk", polityk przypomniał też zdjęcie sprzed lat i dorzucił do niego wymowny komentarz.
Zobacz wideo

Na 13-14 lutego zaplanowano w Warszawie globalne spotkanie dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie, a jak doprecyzował Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, sporo rozmów dotyczyć ma Iranu. Szczyt organizują wspólnie Polska i Stany Zjednoczone, mają do nich dołączyć kolejne kraje - na razie polskie MSZ nie informowało jakie.

Doniesienia o szczycie dotarły do Iranu, a minister spraw zagranicznych tego kraju, Javad Zarif, ostro skomentował planowane spotkanie. Zamieścił kilka zdjęć, trzy z nich odnoszą się do relacji polsko-irańskich (pojawia się wspomnienie o pomocy, jakiej udzielił Iran uchodźcom z Polski w czasie II wojny światowej).

Jedno natomiast to zdjęcie z 13 marca 1996 roku, ze spotkania światowych przywódców podczas szczytu w Szarm el-Szejk w Egipcie. Pojawili się tam m.in. prezydent USA Bill Clinton, premier Izraela Szimon Peres, prezydent Rosji Borys Jelcyn, czy prezydent Egiptu Hosni Mubarak i prezydent Palestyny Jaser Arafat.

Jak napisał szef irańskiego MSZ w komentarzu do fotografii:

Przypomnienie dla gospodarzy/uczestników antyirańskiej konferencji; ci, którzy pojawili się na ostatnim amerykańskim antyirańskim show są albo martwi, zhańbieni, albo zmarginalizowani. A Iran jest silny jak nigdy

Zarif napisał też bezpośrednio do polskiego rządu:

Polski rząd nigdy nie zmyje tego wstydu: gdy Iran ratował Polaków w czasie II wojny światowej, Polska została gospodarzem desperackiego antyirańskiego cyrku

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o: