Niemiecki polityk chce założyć nową partię. W logo znalazł się sekretny symbol nazistów

Niemiecki prawicowy polityk André Poggenburg opuścił swoją dotychczasową partię Alternatywa dla Niemiec, żeby założyć swoją własną organizację polityczną. W jej logo znalazł się sekretny symbol nazistów - kwiat chabru.
Zobacz wideo

André Poggenburg, niemiecki polityk, do niedawna związany z konserwatywną i eurosceptyczną partią Alternatywa dla Niemiec (AFD), opuścił ją w tym tygodniu, krytykując jej rzekomy zwrot w stronę poglądów lewicowych. Zapowiedział jednocześnie założenie przez niego nowej organizacji politycznej o nazwie Aufbruch der deutschen Patrioten - Przebudzenie Niemieckich Patriotów.

W logo nowej partii pojawia się sekretny symbol nazistów

W mediach społecznościowych pojawiły się już profile nowej partii. W jej logo został wykorzystany kwiat chabru.

Jak zauważyło CNN, symbol ten był wcześniej wykorzystywany przez nazistów. W latach 30. w Austrii członkowie nielegalnej wtedy partii nazistowskiej nosili kwiat chabru jako symbol, który pozwalał im rozpoznawać się wzajemnie. Był to również ulubiony kwiat Wilhelma II Hohenzollerna, ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus, przez co w XIX wieku stał się symbolem pangermanizmu (nacjonalistyczny nurt polityczny z Niemczech na przełomie XIX i XX wieku - przyp. red.). 

Kwiat chabru był również wiązany z niemieckim nacjonalizmem za sprawą Georga von Schönerera, niemieckiego polityka, o poglądach skrajnie nacjonalistycznych i antysemickich, który - jak się uważa - miał wpływ na poglądy Adolfa Hitlera. 

Poggenburg: nie chcemy odchodzić od dotychczasowej polityki AFD

W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" Poggenburg zapowiedział, że nie zamierza odchodzić od dotychczasowej polityki Alternatywy dla Niemiec. Jak zaznaczył, chciałby kontynuować politykę jego poprzedniej partii sprzed dwóch lat. Podkreślił również, że zupełnie nie odpowiada mu wyraźnie zauważalny zwrot w lewą stronę.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o: