Holandia: wstrzymano ekstradycję 11 Polaków. Sąd ma wątpliwości co do "rzetelności procesów"

Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej (IRK) w Amsterdamie odmówiła przekazania Polsce 11 obywateli podejrzanych o przestępstwa. Jak czytamy w komunikacie instytucji, izba jest "zaniepokojona kwestią niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości".
Zobacz wideo

Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej w Amsterdamie (IRK) z siedzibą w Amsterdamie poinformowała, że na obecnym etapie nie może przeanalizować wniosków o przekazanie Polsce 11 osób podejrzanych o przestępstwa.

Jak czytamy w oświadczeniu instytucji, IRK jest "zaniepokojona" kwestią niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości i "jego konsekwencji dla prawa do rzetelnego procesu".

Izba zadała wcześniej polskim sądom szereg pytań w związku ze swoimi wątpliwościami, ale stwierdziła, że odpowiedzi "nie są kompletne". Dlatego też zamierza wystosować kolejne pytania. "Rozpatrzenie polskich wniosków o przekazanie ma potrwać około dwóch miesięcy" - informuje IRK.

- Wcześniej realizacja Europejskich Nakazów Aresztowania między Polską a innymi krajami członkowskimi UE to była rutyna, automat. A dziś zaczynają się "schody". To pokazuje, jak głęboko rządzący - poprzez swoje "reformy" - podważyli zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości

- komentuje w rozmowie z Onet.pl prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia".

Wątpliwości europejskich sądów

To nie pierwsza sytuacja, w której europejskie sądy zadają pytania związane z reformą sądownictwa w Polsce. W listopadzie irlandzki Sąd Najwyższy zadecydował o ekstradycji 31-letniego Polaka Artura C., pomimo stwierdzenia "ogólnych i systemowych" naruszeń niezawisłości polskiego sądownictwa.

Artur C. został aresztowany w 2017 roku w Irlandii na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania za handel narkotykami. Obrońcy Polaka sprzeciwiali się ekstradycji, podnosząc, że w polskim systemie prawnym zaszły "systemowe zmiany", które mogą uniemożliwić sprawiedliwy proces.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w lipcu stwierdził, że irlandzki sąd, do którego strona polska zwróciła się o ekstradycję, powinien ją wstrzymać, gdyby miał wątpliwości, czy aresztowany będzie miał w Polsce uczciwy proces.

Podobne zastrzeżenia do strony irlandzkiej zgłaszał również sąd w Hiszpanii.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na 19 marca przyszłego roku wyznaczył termin rozprawy w sprawie kolejnych pytań prejudycjalnych przedstawionych przez Sąd Najwyższy. Trybunał w Luksemburgu zajmie się pytaniami, które dotyczą m.in. zdolności Krajowej Rady Sądownictwa do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Zobacz wideo
Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Holandia: wstrzymano ekstradycję 11 Polaków. Sąd ma wątpliwości co do "rzetelności procesów"
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl