Amerykanie wysłali okręt na Morze Czarne. Pierwszy raz od incydentu w cieśninie Kerczeńskiej

W ramach "rutynowej operacji" amerykańska VI Flota wysłała okręt desantowy USS Fort McHenry na Morze Czarne. W niedzielę przepływał przez Bosfor, co zauważyli fotografowie z Stambule.
Zobacz wideo

Pod koniec listopada Rosjanie ostrzelali trzy ukraińskie okręty, próbujące przepłynąć Cieśniną Kerczeńską z Morza Czarnego na Morze Azowskie. Jednostki zostały przejęte, a 24 członków załóg zatrzymano. Są oni do dziś przetrzymywani przez rosyjskie władze. Po tym władze Ukrainy oskarżyły Rosję o agresję i wprowadziły na kilka tygodni stan wojenny. Strona rosyjska określa incydent jako "prowokację".

Amerykanie wysłali okręt na Morze Czarne

Teraz, po raz pierwszy od tego incydentu, na Morze Czarne wpłynęła jednostka amerykańskiej marynarki. Okręt desantowo-dokowy USS Fort McHenry w niedzielę wieczorem przekraczał cieśninę Bosfor. Stacjonująca na Morzu Śródziemnym VI Flota Stanów Zjednoczonych poinformowała o tym na Twitterze. Na pokładzie są żołnierze Marines, słynnej amerykańskiej piechoty morskiej. 

Amerykańska marynarka w komunikacie podkreśla, że "rutynowo prowadzi operacje na Morzu Czarnym zgodnie z prawem międzynarodowym". Przypomniano, że w 2018 roku kilka innych jednostek pojawiło się w tym regionie. 

- To potwierdza nasze zaangażowanie w kwestii bezpieczeństwa na Morzu Czarnym i wzmacnia nasze relacje z sojusznikami z NATO oraz partnerami w regionie - powiedziała dowódca VI Floty wiceadmirał Lisa Franchetti.

Fotograf Yoruk Isik zrobił zdjęcia amerykańskiego okrętu, gdy ten przekraczał Bosfor w niedzielę wieczorem. 

Więcej o: