W starym magazynie znaleziono 11 samochodów BMW serii 5. Auta z 1994 roku są fabrycznie nowe

Ktoś powie, że takie rzeczy zdarzają się tylko w Ameryce. Na południu Bułgarii w magazynie stoi 10 sedanów BMW oraz jedno auto w wersji kombi. Samochody są praktycznie w stanie fabrycznym. To co je łączy, to data produkcji - rok 1994.
Zobacz wideo

O cennym odkryciu poinformowała strona miłośników klasycznej motoryzacji, która zamieściła na swoim profilu na Facebooku zdjęcia 11 fabrycznie nowych samochodów BMW serii 520i i 525i. Wszystkie zostały dostarczone przez dealera w latach 90. dla prywatnego inwestora. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że samochody zamówił ówczesny minister rolnictwa Bułgarii, ale rząd ostatecznie wybrał inną niemiecką markę. Wtedy auta trafiły na lata do magazynu. 

Z opisu na FB można dowiedzieć się, że samochody są praktycznie nowe, nigdy nie były zarejestrowane. Poza przebarwionym lakierem, sparciałymi elementami gumowymi są w stanie fabrycznym. We nietkniętych wnętrzach na niektórych siedzeniach jest jeszcze folia. 

Znalezione samochody to BMW serii 5 E34 trzeciej generacji sprzedawane w latach 1987 i 1995 (i 1996 w wersji Touring). Wśród entuzjastów BMW cieszą się reputacją ostatniej, dobrej "piątki" bez niepotrzebnej elektroniki.

Według bułgarskiego serwisu motoryzacyjnego samochody mają trafić na aukcję, choć na razie nie wiadomo, gdzie i kiedy. Oczekuje się, że cena wyniesie od 10 do 15 tysięcy euro za sztukę. Nowi właściciele staną jednak przed nie lada problemem, bo jak zarejestrować "nowe" samochody, których poziom emisji spalin nie spełnia najnowszych norm. Pasjonaci podpowiadają, że aby móc nimi jeździć, najpierw trzeba będzie wywieść je za granicę i zarejestrować jako pojazd zabytkowy, bo bułgarskie przepisy nie pozwalają na pierwszą rejestrację ponad 20-letnich aut. Następnie ponownie przywieźć je do Bułgarii.  

Jednak czy taka inwestycja się zwróci? Niektórzy w komentarzach zwracają uwagę, że samochód, który przez 25 lat stał w magazynie, bez obsługi serwisowej, mechanicznie jest złomem i wymaga całkowitego remontu.