Irlandia rozszerza definicję przemocy domowej. Będzie karać za przemoc psychiczną i emocjonalną

W Polsce trwa dyskusja nad kontrowersyjnym projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Tymczasem Irlandia podejmuje zupełnie inne kroki. Od wtorku za przemoc domową można tam uznać również przemoc psychiczną i emocjonalną.
Zobacz wideo

Środa w Polsce minęła pod znakiem kontrowersyjnego projektu nowelizacji ustawy przeciwko przemocy w rodzinie minister Elżbiety Rafalskiej. Według tego projektu, aby była mowa o przemocy domowej, musiałoby dochodzić do powtarzającej się agresji. Co więcej, tzw. "Niebieska Karta" nie byłaby zakładana "z urzędu", a jedynie za zgodą ofiary. Te potencjalne zmiany wzbudziły szeroką dyskusję. Wątpliwości wobec nich miał również premier Mateusz Morawiecki, który cofnął projekt do wnioskodawcy, aby ten wyeliminował wszystkie wątpliwe zapisy. Sam resort przyznał, że projekt zbyt pospiesznie trafił do Biuletynu Informacji Publicznej.

Irlandia wprowadza nowe regulacje

Tymczasem w Irlandii podjęto zmiany zupełnie odwrotne. Od wtorku 1 stycznia przemoc emocjonalna i psychiczna to również przemoc domowa. Taka interpretacja pojęcia weszła w życie w ramach Aktu o Przemocy Domowej 2018, ogłoszonego przez ministra sprawiedliwości Charliego Flanagana. Regulacje mają lepiej chronić ofiary przemocy w ramach prawa cywilnego, jak i karnego – donosi  "The Irish Times".   

Ofiary przemocy będą mogły ubiegać się o zakaz zbliżania się trwający przez osiem dni pracy, jeśli zaistnieje ryzyko doznania krzywdy od współlokatora. Będzie on przyznany  nawet jeśli ofiara nie będzie prawnym właścicielem nieruchomości lub okres wspólnego mieszkania będzie bardzo krótki. To ważna zmiana, która przywraca możliwość pomocy np. byłym małżonkom czy współlokatorom niepozostającym w związku intymnym.

Nowe prawo wprowadza też możliwość dostarczenia materiału dowodowego w postaci linku internetowego zarówno w procesie cywilnym, jak i karnym. Ma to zminimalizować ryzyko zastraszenia ofiary czy sądu. Dokument daje także możliwość towarzyszenia ofierze w sądzie podczas przesłuchania przez osobę, której ufa i która ją wspiera.

Zgodnie z nowym Aktem o Przemocy Domowej pomoc będzie udzielana również osobom pozostającym w związkach, ale niemieszkającym wspólnie.

Niewiele krajów wprowadziło podobne przepisy

Irlandia jest jednym z nielicznych krajów na świecie, który uznaje przemoc psychiczną i emocjonalną za formę przemocy domowej. Podobne regulacje istnieją od 2010 roku we Francji, od 2015 roku w Anglii i Walii oraz od 2018 roku w Szkocji.

Więcej o: